Mreže četvrte i pete generacije - brzina i korisničko iskustvo

Mreže četvrte i pete generacije - brzina i korisničko iskustvo
Dražen Tomić

Korisnici danas od mobilnih mreža traže da funkcioniraju, da su uvijek dostupne, da nema prekida, te da omogućuju brzi prijenos podataka, smatra Afif Osserian iz Ericssona zadužen za analitiku i strategiju bežičnih mreža.

Međutim Osserian ističe kako kada je riječ o M2M komunikaciji (machine to machine) ne smije biti nikakvih zastoja prije svega kod nekih ključnih aplikacija kao što su rješenja za e-zdravstvo, upravljanje prometom. On ističe kako se već dulje vrijeme mobilne komunikacije percipiraju kao tehnologija primarno namijenjena čovjeku, do 2015. godine u opticaju će biti više od milijarde pretplatničkih brojeva koji ne pripadaju stvarnim, živim osobama, već strojevima.

„Kroz prošlo stoljeće, M2M je funkcionirao kao sveprisutna, ali nestandardizirana i kod operatera uglavnom nedovoljno prepoznata pojava. Iz tog su razloga M2M rješenja bila izolirana u različitim industrijama pa smo njihovu primjenu imali priliku vidjeti u energetskom sektoru gdje se koriste kako bi se učinkovitije upravljalo potrošnjom energije i energetskim izvorima smart metering i smart grid, zatim u prometu i transportu gdje se preciznom informacijom dostupnom u realnom vremenu učinkovitije upravlja transportnim resursima fleet tracking, potom za praćenje zdravstvenog stanja pacijenata medical and healthcare, za automatizacije unutar stambenih i poslovnih objekata (npr. sigurnost i nadzor), za kontrolu automata za prodaju i distribuciju hrane, napitaka, karata i tako redom“, objašnjava Osserian.

Do 2020. godine na tržište će sigurno doći mreže pete generacije mobilne telefonije koje će nakon LTE mreža donijeti mnogo veću sigurnost prijenosa podataka, jer LTE mreže danas to u potpunosti ne nude, objašnjava Osserian.