Mobiteli postaju sve skuplji, ali LTE brzine zapravo padaju

Mobiteli postaju sve skuplji, ali LTE brzine zapravo padaju
Apple

Apple je s iPhone X probio čarobnu granicu od tisuću američkih dolara vrijednosti pametnog telefona, što samo znači da će takva praksa biti nastavljena sljedeće godine ne samo od te kompanije već i od ostalih, u to nema sumnje. Ali, dok se sve to pravda boljom kvalitetom uređaja, boljim zaslonom, boljim performansama u globalu, problem je što 4G LTE postaje sve sporiji.

Tako nešto neposredno prije dolaska mobilne mreže pete generacije svakako jest čudno, pa i za osudu s obzirom na činjenicu da pametni telefoni postaju sve skuplji i skuplji. Dokaze za ovu tvrdnju ima OpenSignal, koji je i otkrio cijeli problem te ga prijavio. Istraživanje se provodi u desecima država svijeta i jasan je pokazatelj situacije.

Primjerice, najbrža bežična internetska veza, u ovom slučaju 4G LTE, jest u Južnoj Koreji, Norveškoj i Mađarskoj gdje iznosi 38Mbps. Tako nešto svakako je za pohvalu, ali ipak nije tema. Naime, globalna prosječna 4G LTE brzina smanjila se i to je više nego čudno. To sugerira da je vrhunac ove generacije mobilne mreže dosegnut i da više nema kamo ići već se spušta s rastom broja korisnika. Zato iznosi 16,6Mbps, što je za 0,4Mbps više nego u lipnju ove godine, ali je i osjetno niže od 17,4Mbps iz studenog prošle godine.

Također, napominje OpenSignal, činjenica da zemlje u razvoju tek postepeno prelaze na brži i skušlji 4G, spušta globalnu prosječnu brzinu jer infrastruktura i prilike općenito u tim siromašnijim zemljama ne dozvoljavaju sve ono što si mogu priuštiti bogatije zemlje. No, brzinu na svjetskoj razini i ruše napredne Sjedinjene Američke Države, gdje je prosječna brzina oko 10Mbps unatoč činjenici da je usluga iznimno skupa pa tako za 50 dolara mjesečno korisnik dobije tek 5GB prometa na raspolaganju.

Hrvatska je, primjerice, daleko bolja. Jer, prosječna brzina kod nas iznos 27,94Mbps i to je dostatno za 19. mjesto na svijetu i 13. u Europi. Od susjednih zemalja je osim Mađarske ispred nas i Srbija s prosječnom brzinom od 32,88Mbps.