Međusobni rat telekoma za 4G korisnike - monetizacija podatkovnog prometa

Međusobni rat telekoma za 4G korisnike - monetizacija podatkovnog prometa
Fotolia

Iako je komercijalizacija 4G mreže krenula odavno, a Tele2 se u utrku s Hrvatskim Telekom i Vipnetom uključio tek nedavno cijena surfanja još uvijek je prilično visoka. Pritom nije samo riječ o novcu već o tarifama i uključenom količinom podataka, što naravno u konačnici ima i veze s cijenom. Zanimljivo je da nakon što su za prilično visoku cijenu iznajmljeni frekvencijski spektri, jer je riječ o vlasništvu države, telekom operateri tek sad pronalaze način kako da privuku korisnike, iako e već sada govori o skorom dolasu 5G mreža koje bi se u komercijalnoj upotrebi trebale naći za 4 godine.

Ono što je zanimljivo jest da telekomi prave razliku između korisnika na ugovor i pre-paid čime su korisnici na ugovor u mnogo povoljnijem položaju. Iako još tarifni rat nije započeo, on se vrlo može očekivati u punoj snazi kao što smo ga imali prilike vidjeti i

U Hrvatskom Telekomu ističu kako je u mobilnoj mreži nekoliko puta potvrdio poziciju tehnološkog lidera - prvi smo uveli 4G mrežu u Hrvatsku i udvostručili brzine na 150 Mbit/s, a potom i podigli brzinu na nekim područjima i iznad 225 Mbit/s, što je u skladu s razvojem mobilnih mreža najrazvijenijih zemalja.

„Nezavisna usporedna mjerenja u lipnju prošle godine potvrdila su HT pokretnu mrežu kao najbolju u Hrvatskoj koja pruža najbrži internet u pokretnoj mreži i najbolju govornu uslugu u pokretnoj mreži među svim mrežama u Hrvatskoj (Best In Test certifikat društva P3)“, ističu u HT-u.

S obzirom da sve više telekomunikacijskog prometa migrira na mobilnu mrežu to je područje u koje puno investiraju, a velike brzine korisnicima omogućuju još naprednije i kvalitetnije korištenje usluga, poput live TV streaminga (MAXtv To Go), HD video streaminga i online gaminga. S investicijama nastavljaju i u ovoj godini, a prioritet su im daljnja ulaganja u infrastrukturu.

Što se tiče korisnika bonova HT-a i Simpa korisnika, oni još od 2013. godine mogu koristiti 4G brzinu, ali s ograničenjem 7 Mbit/s. Uz pomoć plaćenih opcija mogu dobiti 4G brzinu do 75 Mbit/s, pojašnjavaju u HT-u.

„Od 8. veljače i mjesečna Zmajska opcija uključuje 4G brzinu (do 75 Mbit/s) bez dodatne naknade. Opcija uključuje 3.000 minuta, poruka i megabajta, a vrijedi i promocija s kojom korisnik može ostvariti dodatnih 1.000 minuta, poruka i megabajta i tako 12 mjeseci“, ističu u HT-u i dodaju .

Kad je posrijedi bonbon, korisnici već godinama mogu uživati u 3G brzinama do 21 Mbit/s, dok korisnici koji koriste Jako veliki paket interneta (5GB za 45 kn) koriste punu 4G brzinu do zadnjeg megabajta (do 75 Mbit/s).

U drugom pak domaćem telekomu Vipnetu pojašnjavaju kako nude 4G+/LTE tehnologiju s brzinama do  225 Mbit/s, pružajući time najbrži mobilni pristup u hrvatskim gradovima. Kako sami tvrde jedini su operater na tržištu koji u velikim  gradovima nudi LTE na 800Mhz koji pruža puno bolju pokrivenost nego na 1800Mhz.

„Osim gotovo neograničenih mogućnosti korištenja podatkovnog prometa, trenutnog dijeljenja fotografija i video sadržaja u HD rezoluciji, gledanja videa na Internet servisima poput YouTubea, 4G +/ LTE mreža korisnicima omogućava i uživanje u zahtjevnijim interaktivnim uslugama poput Vip TV za van. Iako je pristup mobilnom internetu putem 3G dominantan, s obzirom na uređaje koje većina korisnika koristi Vipnet kontinuirano radi na proširenju 4G mreže te će ona uskoro biti dostupna i za Vip prepaid korisnike“, pojašnjavaju u Vipnetu.

Pohvalili su se kako je Vipnet prvi operater na hrvatskom tržištu koji je počeo s testiranjem LTE mreže još 2011. godine kad je oslobođen spektar gašenjem analogne televizije. Iako još uvijek najvećim dijelom promet ide preko 3G terminala, udio prometa preko 4G terminala ubrzano raste.

„Samo prošle godine investirao je 18 milijuna eura u akviziciju dva dodatna frekvencijska bloka u rasponu od 1800 MHz. Ukupno 15.6 MHz dodatnog frekvencijskog spektra omogućuje Vipnetu da proširi potencijal svoje 4G+/LTE tehnologije  i osigura vodeću poziciju po pitanju implementacije najnovijih tehnologija i postizanje ciljeva Digitalne agende“, zaključuju u Vipnetu.

Iz trećeg mobilnih operatera Tele2 ističu kako pokrivaju 90 posto populacije 4G uslugama. „Nije točno da se 4G usluge mogu pružiti samo na nižim radio frekvencijskim pojasevima. Tele2 4G mreža radi na 1800Mhz, budući da je Tele2 mreža dizajnirana i izgrađena kako bi pružila kvalitetnu uslugu na 1800MHz“, pokušavaju odgovoriti na izravan upit ICTbusiness.info pritom pokušavajući sakriti činjenicu koji su frekvencijski spektri namijenjeni za koja područja pokrivenosti i kakvu dostupnost usluge omogućuju.

„4G usluge se mogu isporučiti na pojasevima različitih spektara. Pojasni spektar koji koristite ne utječe na korisničko iskustvo. Sve se svodi na to kako je mreža dizajnirana i izgrađena, što je drugačije kod svake tvrtke. Naša mreža je dizajnirana za 1800MHz diljem zemlje, stoga je prikladno i da naša 4G mreža bude sagrađena na 1800MHz. Time osiguravamo ponudu 4G usluga vrhunske kvalitete. Zapravo, većina 4G mreža diljem svijeta su pokrenute na 1800MHz, tako da je to standardna svjetska praksa“, pokušavaju se pravdati u Tele2.

Što se tiče investicija, kao i drugi telekomi i Tele2 mora stalno ulagati i graditi tako da je Tele2 investirao nekoliko stotina milijuna kuna u nadogradnju mreže i 4G.

„Sada imamo fantastičnu pokrivenost i zapravo pokrivamo potrebe gotovo svih korisnika u mjestima gdje uistinu postoji potreba za 4G uslugom. Imamo planove za daljnja unaprjeđenja koja će doći u pravo vrijeme, kada se stvori potražnja za njima“, euforično ističu u Tele2 iako reakcije s terena ne govore baš uvijek tome u prilog.

„Za Tele2 je jako važno da što je više ljudi koji žele koristiti 4G usluge mogu dobiti dobro iskustvo, a tu su brojni čimbenici koji omogućavaju 4G telefonima da imaju dobro 4G iskustvo. Prvenstveno to znači da moramo imati dobru pokrivenost diljem cijele zemlje, a ne samo u nekoliko gradova. To je ujedno i razlog zašto je Tele2 predstavio 4G mrežu tek onda kad je mogao pokrenuti značajnu 4G mrežu diljem zemlje.  Drugo, nudimo maksimalne brzine diljem cijele pokrivenosti Tele2 4G mrežom, što omogućava korisnicima ujednačeno iskustvo diljem 4G mreže, za razliku od djelomične pokrivenosti 4G mrežom i različitih maksimalnih brzina u različitim dijelovima zemlje. Treće, naša mreža je dobro dizajnirana s prikladnim kontinuiranim spektrom, kako bi osigurali da većina 4G uređaja na tržištu, može dosegnuti maksimalno 4G iskustvo“, ističu u Tele2.

Vole istaknuti kako su oni jedini operator u Hrvatskoj koji je odmah svim pretplatnicima i korisnicima glasovnih usluga na bonove omogućio 4G uslugu. Korisnici bonova  koji troše više podatkovnog prometa mogu kupiti dodatni paket podatkovnog prometa od 1 i 3 GB te dobiti brzinu preuzimanja do 75 Mbps, inače je brzina ograničena na 10 Mbps.