Intel vjeruje da 5G mreže sigurno neće stati samo na pametnim telefonima

Intel vjeruje da 5G mreže sigurno neće stati samo na pametnim telefonima
Ilustracija / Antonio Jularić

Internet stvari (IoT) bliska nam je budućnost i uvelike se počela ostvarivati, a pravu će vrijednost dobiti kad se pojave mobilne mreže pete generacije (5G), brzina i do stotinu puta bržih no što su one današnje. Intel posebno ima na tom polju velike planove i naglašava da 5G sigurno neće stati samo na pametnim telefonima.

"Otići će mnogo dalje i koristit će se na pametnim stvarima. Od hladnjaka, pećnica, televizora, mikrovalnih pećnica i mnogih drugih pametnih uređaja u kućanstvima ili van njih. Primjerice, dronovi će biti dio te stvarnosti, tvrdi Rob Topol, generalni menadžer u Intelovom odjelu tehnološkog poslovanja.

Nisu daleko od istine jer plan jest spojiti na mrežu pametne uređaje i uz 5G omogućiti nesmetano kolanje podataka. Samo, dok ostali vide 5G kao pomoć boljem funkcioniranju mobilnih mreža, Topol je uvjeren da će pametni telefoni biti samo produžena ruka svega ostalog što se može koristiti na mreži. Smatra da će se postaviti standardi koji omogućavaju promet mrežom i da će po tom pitanju telekomunikacijske kompanije i njihova infrastruktura odigrati bitnu ulogu.

"U Intelu već radimo na 5G čipovima koji mogu podnijeti multi gigabitne mreže, što znači da su prava stvar za potrebe koje donose IoT i 5G. Stoga i potičemo ostatak industrije da radi na razvoju jer bez suradnje nema napretka. Ništa se ne može postići ako mi nudimo čipove koje nemamo gdje postaviti ili ako se i postave gdje treba, ali nemaju gdje i kako ispuniti svoj potencijal,naglašava Topol.

E sad, sve što govori ima prepreku u vidu te infrastrukture koju je spomenuo, kao i regulativa i standarda. Operateri moraju s proizvođačima utvrditi sve detalje, mora se znati na koji način će se usluga naplaćivati, na koji način će se unaprijediti infrastruktura, kako će korisnici biti zaštićeni. No standardi su bitni i da bi proizvođači mogli raditi uređaje kompatibilne jedni s drugima i da ne bismo bili u situaciji u kakvoj je trenutno svaki Apple korisnik. Zamislite situaciju u kojoj želimo povezanost uređaja, a oni mogu komunicirati samo ako su iste marke. Time bi se cijenama manipuliralo i podizalo ih u nebesa, kao što radi Apple. U svijetu gdje postoji otvorenost potrebno je omogućiti nekome da ima Mac računalo, Samsung pametni telefon, Sony televizor, Windows tablet, LG klimu, NEST termostat, Electrolux mikrovalnu...

Kad se to napokon dogodi ekonomija će procvasti jer do spomenute 2020. bi IoT tržište trebalo vrijediti 263 milijarde američkih dolara!