HT-u sigurnost korisnika na prvom mjestu

HT-u sigurnost korisnika na prvom mjestu
Fotolia

HAKOM je vrlo detaljno raspisao uvjete tj. prava i obveze operatora u slučaju sklapanja ugovora na daljinu i ugovora sklopljenih van poslovnih prostorija, a to uključuje obvezu detaljnog informiranja korisnika o njihovim pravima, opis procedure sklapanja ugovora i definiranja načina dostave uređaja te adrese na koju se dostavlja, sve s ciljem prevencije zlouporaba i krađe identiteta korisnika.  Tragom toga u najjačem domaćem telekomu upitali smo kako oni štite svoje korisnike.

„Navedenim pravilnikom obaveze operatora u takvim slučajevima detaljno su opisane a korisnici apsolutno zaštićeni. Naime, ukoliko operator nije osigurao krajnjem korisniku ugovorenu, odnosno minimalnu brzinu širokopojasnog pristupa internetu, obavezan je uvijek ponuditi raskid ugovora bez plaćanja naknada zbog prijevremenog raskida. Uz suglasnost korisnika, dodatno može omogućiti prelazak na paket koji je prikladniji stvarno ostvarivoj brzini širokopojasnog pristupa internetu ili umanjenje mjesečne naknade“, ističu u najjačem domaćem telekom operateru HT-u.

Za poslovne korisnike osigurana je usluga Internet zaštita kao samostalna usluga, ali i kao usluga upakirana u pakete Smart office i Magenta 1 poslovne pakete, pojašnjavaju u HT-u i dodaju da se usluga sastoji od antivirusne zaštite prilikom preuzimanja sumnjivih sadržaja na mreži, a radi tako da onemogućuje preuzimanje malicioznih datoteka koje se filtriraju prema uzorku koji je prepoznat kao sumnjiv a ne prema formatu datoteke.

Antivirusna zaštita aktivira se isključivo kod preuzimanja sumnjivog sadržaja putem http internet stranica (primjer: ebay, index.hr, njuskalo.hr, 24sata.hr i sl), dok se ista neće aktivirati prilikom preuzimanja sadržaja putem https internet stranica budući da iste već imaju sigurnosni certifikat (i sadržaj je kriptiran). Također, usluga se neće aktivirati prilikom preuzimanja sadržaja putem e-mail-a, tvrde u HT-u i dodaju da prilikom pokušaja preuzimanja sumnjivog sadržaja korisnik će biti preusmjeren na stranicu na kojoj će dobiti obavijest.

Za privatne korisnike je, pojašnjavaju u HT-u, na raspolaganju je zaštita Lookout Security, koja je dostupna u sklopu Najboljih tarifa.

Mnogobrojni načini prijevara sve su prisutniji, a nisu iznimka ni u telekom industriji gdje pojedinci pokušavaju steći korist na štetu krajnjih korisnika telekom usluga.

Hrvatski Telekom, kao i mnoge druge kompanije, svoje proizvode i usluge korisnicima nudi i putem ovlaštenih prodajnih predstavnika, no nažalost, takav način prodaje iskorištavaju i prevaranti koji se lažno predstavljaju i nagovaraju korisnike na potpisivanje sumnjivih ugovora.

„Kako bi zaštitio svoje korisnike i takve situacije spriječio, Hrvatski Telekom nudi web servis putem kojeg korisnici mogu na jednostavan način provjeriti radi li se doista o ovlaštenim prodajnim predstavnicima. Unosom imena i prezimena, servis će izbaciti fotografiju osobe ako je riječ o ovlaštenom predstavniku, a ako je riječ o osobi koja se lažno predstavlja rezultati se neće prikazati. Ako korisnici sumnjaju u vjerodostojnost prodajnih predstavnika, provjeru mogu izvršiti putem HT web stranica“, tvrde u HT-u.

Korisnicima inače iz HT-a savjetuju da zatraže identifikacijsku ispravu osobe koja se predstavlja kao prodajni predstavnik te detaljnu provjeru dokumenata koje potpisuju i na kakve točno ugovorne uvjete pristaju.

Zaštita mreže

Vatrozid (firewall) se smatra osnovnom zaštitom za privatne mreže. On filtrira mrežni promet s interneta prema internoj mreži i obratno, na način da dozvoljava samo ono što je organizaciji potrebno za rad, pojašnjavaju HT-ovi stručnjaci i ističu da sve ostalo ovisi o tome kakvu mrežu i potrebe ima korisnik, pa se mogu razmatrati i drugi uređaji poput VPN koncentratora i web security gateway.

„Prvi služi za udaljeno spajanje zaposlenika u privatnu mrežu te za sigurno povezivanje različitih lokacija tvrtke preko Interneta. Web security gateway filtrira web promet s klijentovih računala prema internetu, kako bi umanjio rizike povezane s pretraživanjem weba. Ovo uključuje blokiranje pristupa prema malicioznim web stranicama, antivirusnu kontrolu sadržaja“, pojašnjavaju u HT-u.