HT-u porasli prihodi, ali pala dobit uz velika kapitalna ulaganja

HT-u porasli prihodi, ali pala dobit uz velika kapitalna ulaganja
Dražen Tomić

Najjači domaći telekom operater Hrvatski Telekom u prvom ovogodišnjem tromjesečju zabilježio je rast prihoda 0,7 posto na 1,619 milijardi kuna, pri čemu je dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) pala na 622 milijuna kuna odnosno 1,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, stoji u najnovijem financijskom izvješću. Pad EBITDA marže neznatan je 0,8 postotnih poena na i dalje vrlo visokih 38,4 posto.

Neto dobit HT-a u prvom kvartalu 2015. iznosila je 151 milijuna kuna uz pad od 24 posto, uz pad marže neto dobiti za 3,1 postotni poen na 9,3 posto. Dobit iz redovnog poslovanja (EBIT - dobit prije kamata i oporezivanja) pala je 23,7 posto na 191 milijun kuna, pri čemu EBIT marža pala 3,8 postotnih poena na 11,8 posto. U razdoblju siječanj-ožujak ove godine HT je za kapitalna ulaganja izdvojio 253 milijuna kuna što je veliki rast za čak 34,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Doprinos Iskona pritom je iznosio 90 milijuna kuna uz rast u odnosu na prethodnu godinu kada je iznosio 89 milijuna kuna. Doprinos Combisa, jer ICT je jedan od rijetkih dijelova poslovanja koji raste, iznosio je 80 milijuna kuna što je pad za 6 milijuna kuna u odnosu na isto razdoblje lani.

Pritom je Optima Telekom pridonijela s Doprinos Optime ostalim prihodima iznosi 105 milijuna kuna. Zbog negativnog učinka na prihode od veleprodaje, neto učinak konsolidacije ukupno iznosi 75 milijuna kuna. Ako se isključi Optima, prihodi cijelog HT-a odnosno grupe manji su za 4,0 posto (u odnosu na pad od 6,2 posto u prvom tromjesečju 2014.)

U segmentu poslovnih korisnika prihodi su pali 9,7 posto i to od govornih usluga 20,8 posto, negovornih usluga 12,8 posto. U segmentu privatnih korisnika prihodi su pali 3,1 posto na 921 milijuna kuna i to od govornih usluga 11,8 posto, od negovornih usluga 1,8 posto.

HT je u prvom kvartalu u pokretnoj telefoniji pao tržišni udjel za 0,1 postotni poen na 46,7 posto, pri čemu je ukupni broj korisnika pao na 2,214 milijuna uz 2,5 posto manje korisnika. Zanimljivo je da je povećan broj korisnika na ugovor na 1,098 milijuna, dok je u segmentu pre paida broj korisnika pao na 1,116 milijuna. U segmentu podatkovnog prometa broj korisnika porastao je 6,7 posto na 1,404 milijuna.

Prosječna potrošnja u mobilnoj telefoniji (ARPU) smanjena je za 5,6 posto na 73 kune mjesečno za govorne usluge, dok je u segmentu negovornih usluga prije svega podatkovnog prometa ona porasla 2,1 posto na 34 kune mjesečno.

Pritom je u mobilnoj mreži HT-a zabilježen rast broja pametnih telefona na 44 posto, a iz HT-a se hvale kako će se takav pozitivan trend nastaviti i povećanjem brzina mobilnih mreža na 150 Mbps zahvaljujući novim ulaganjima u poboljšanje i gradnju mreža 4G.

U fiksnoj telefoniji bilježi se nastavak pada broja linija i to za 7,3 posto na ukupno 1,138 milijuna, dok je prosječna potrošnja po liniji (ARPA) pala za 6,2 posto na 89 milijuna kuna.

Kada je riječ o širokopojasnom pristupu internetu u fiksnoj telefoniji HT bilježi rast od 1,5 posto na ukupno 689 tisuća korisnika, prosječna potrošnja po ADSL odnosno širokopojasnom priključku povećan je za 0,2 posto, ali je nominalno ostala ista nakon zaokruživanja) i to na 125 kuna mjesečno. HT je ipak zabilježio pad broja korisnika IPTV-a odnosno njihova MAXtv-a na 390 tisuće uz pad od 0,6 posto. Pritom u HT-u ističu kako je brzinama većim od 30 Mbps trenutna pokrivenost kućanstava veća od 50 posto.

Kada se detaljnije pogledaju HT-ov prihodi vidljivo je kako su ICT usluge porasle 0,2 posto na 114 milijuna kuna u ukupnim prihodima, prihodi od prodaj električne energije dosegli su 11 milijuna kuna. Troškovi zaposlenika pali su 3,6 posto na 304 milijuna kuna. U konsolidiranim prihodima vidljiv je snažan pad veleprodajnih usluga i to za 36,7 posto što je prije svega činjenica da je sada Optima Konsolidirana i da njezina plaćanja se više ne zbrajaju HT-u.

Zanimljivo je kako je HT snažno povećao količinu novca u blagajni koja sad iznosi čak 3,11 milijardi kuna uz rast od 41,9 posto. HT je smanjio i kratkoročne obveze na 1,6 milijardi kuna i to za 8,5 posto, a za otpremnine je rezervirano 80 milijuna kuna odnosno čak 126,1 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Prvi kvartal tekuće godine u Hrvatskom Telekomu obilježio je početak velikog investicijskog ciklusa. Planirane investicije za 2015. godinu premašuju 1 milijardu i 300 milijuna kuna i predstavljaju povećanje od preko 25 posto u odnosu na 2014, tvrdi se u HT-ovom izvješću.

Ulaganja su već u prvom kvartalu povećana 34,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine te su usmjerena prvenstveno na daljnji razvoj  mobilne i fiksne infrastrukture, povećanje raspoloživosti i kapaciteta za širokopojasni pristup te  završetak  IP transformacije, gdje je migrirano 83 posto korisnika, pojašnjavaju u HT-u

Investicija u dodatni radiofrekvencijski spektar omogućila je da Hrvatski Telekom početkom 2015. godine jedini u Hrvatskoj postigne  dvostruko veće brzine pristupa internetu u  4G mreži sa sadašnjih 75 Mbit/s na 150 Mbit/s, tvrde u HT-u.

Do kraja godine planira se da će pokrivenost 4G pokretnom mrežom s brzinama do 150Mbit/s premašiti 60 posto populacije. U nepokretnoj mreži za 50 posto kućanstava omogućit će se širokopojasni pristup brzinama s minimalno 30 Mbp/s, pojašnjavaju iz HT-a.

„Početak godine u Hrvatskom Telekomu obilježili su stabilni financijski rezultati, nastavak transformacije kompanije i pokretanje investicijskog ciklusa. Investicije smo povećali 34,5 % i usmjerili ih  prije svega na razvoj infrastrukture za brzi internet. Učvršćujemo poziciju lidera u tehnologiji, što je temelj za ponudu najboljeg korisničkog iskustva te najkvalitetnijih i najbržih usluga na hrvatskom tržištu", ističe predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Davor Tomašković komentirajući tromjesečne rezultate kompanije.