HT nastavio pozitivan trend uz rast prihoda i dobiti

HT nastavio pozitivan trend uz rast prihoda i dobiti
Dražen Tomić

Najjači domaći telekomunikacijski operater Hrvatski Telekom u prvih je šest ovogodišnjih mjeseci ostvario je minimalan rast prihoda od 0,5 posto na 3,304 milijardi kuna prije svega zahvaljujući konsolidaciji Optima Telekoma. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) porasla je 2,1 posto na 1,307 milijardi kuna uz povećanje EBITDA marže za 0,7 postotnih poena na 39,6 posto.

Neto dobit HT-a u prvih šest mjeseci povećana je 1,2 posto na 406 milijuna kuna uz minimalnu rast marže neto dobiti za 0,1 postotni poen na 12,3 posto. Pritom je najjači domaći telekom operater povećao i svoja kapitalna ulaganja za 12,3 posto na 553 milijuna kuna.

Neto učinak konsolidacije Optime na prihode ukupno iznosi 151 milijun kuna: bruto doprinos Optime ostalim prihodima od 218 milijuna kuna minus spomenuti negativni učinak na prihode Grupe od veleprodaje. Ako se isključi Optima, prihodi Grupe manji su za 4,1 posto ( u odnosu na pad od 5,2 posto u prvoj polovici 2014.).

Doprinos Combisa u prvih šest ovogodišnjih mjeseci iznosi 194 milijuna kuna što je povećanje od 3,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Istovremeno, Iskon je donio novih 188 milijuna kuna uz rast od 2,73 posto u odnosu na razdoblje siječanj-lipanj 2014. godine.

Povećanje prihoda od ICT-a od 3,2 posto prvenstveno je ostvareno zahvaljujući području IP komunikacija, ICT rješenja kao i usluga u oblaku i upravljanih usluga, te taj novi poslovni model nailazi na sve veće prihvaćanje na tržištu.

U segmentu privatnih korisnika prihodi su manji 4,9 posto i iznose 1,838 milijardi kuna i to zbog smanjenja prihoda od govornih usluga za 13,7 posto u nepokretnoj (opći trendovi uporabe) i pokretnoj mreži (regulacija roaminga na razini EU-a, smanjenje cijena završavanja prometa i ponude tarifa za neograničeni promet) te smanjenja prihoda od terminalne opreme za 28,0 posto zbog nižih cijena uređaja i većeg udjela korisnika s tarifama niže vrijednosti.

U segmentu poslovnih korisnika pad prihoda je 7,8 posto na 1,249 milijardi kuna i to zbog smanjenja prihoda od govornih usluga za 18,3 posto: pad je ravnomjerno raspoređen na područja nepokretnih i pokretnih komunikacija te veleprodaje, smanjenja prihoda od negovornih usluga za 11,0 posto, prvenstveno zbog znatno manjih prihoda od veleprodaje (uslijed općeg pada cijena i prometa i izostanka prihoda od Optime nakon konsolidacije od trećeg tromjesečja 2014.).

U segmentu mobilne telefonije HT je povećao svoj tržišni udjel za 0,2 postotna poena na 46,5 posto, broj pretplatnika je pao 2,9 posto na 2,241 milijuna i to na 1,136 milijuna u segmentu prepaid korisnika, odnosno povećan je na 1,105 milijuna korisnika na ugovor. Pritom je u segmentu podatkovnih usluga broj korisnika povećan 6,1 posto na 1,451 milijun korisnika.

Prosječna mjesečna potrošnja po korisniku, bez naknade uvedene zbog promjena regulacije, pala je u segmentu govornih usluga 5,9 posto na 74 kune. Pritom je ARPU u segmentu podatkovnih usluga povećan 3,9 posto na 35 kuna mjesečno.

Prosječni MOU (broj minuta uporabe) povećao se za 4,1 posto na194 minute mjesečno, dok je udio pametnih telefona u ukopnoj prodaji uređaja iznosi 76 posto u postpaid segmentu (prva polovica 2014.: 73 posto). Pritom iz HT-a ističu kako je penetracija pametnih telefona HT-a iznosi 43 posto. HT-ovom 4G mrežom pokriveno je 54 posto, a 3G mrežom 77 posto stanovništva u zatvorenom, kupljenim spektrom omogućeno je udvostručenje maksimalne brzine preuzimanja podataka u pokretnoj mreži, tako da je brzina sada do 150 Mbps.

U fiksnoj telefoniji nastavljen je pad broja korisničkih linija i to za 7 posto na ukupno 1,122 milijuna linija, a pritom je nastavljen i pad prosječne potrošnje po liniji (ARPA) za 7,1 posto na 89 kuna mjesečno. U segmentu širokopojasnog pristupa internetu HT je povećao broj korisnika na 697 tisuća i to za 2,5 posto u prvih šest ovogodišnjih mjeseci, prosječna potrošnja po podatkovnoj liniji je povećana na 0,5 posto na 126 kuna. U segmentu IPTV usluge HT je zabilježio manji pad broja korisnika i to 1,7 posto na 387 tisuća.

Ulaganja su prije svega usmjerena na razvoj mobilne i fiksne infrastrukture, povećanje kapaciteta za širokopojasni pristup internetu te završetak IP transformacije. 92  posto korisnika je do kraja lipnja 2015. godine migrirano na IP tehnologiju. Pojačano investiranje omogućilo je da se već u prvoj polovici godine ostvari pokrivenost 4G mrežom s najvećim brzinama na tržištu do 150Mbit/s za 54  posto populacije, a s proširenjem pokrivenosti 4G mrežom nastavljamo i dalje. Da investicije u mrežu donose kvalitetu za korisnika najbolje potvrđuje i u lipnju osvojeni P3 „Best in test“ certifikat, međunarodno priznati dokaz kvalitete mreže, koji potvrđuje da HT pruža najbrži mobilni internet i najbolju mobilnu govornu uslugu među svim mrežama u Hrvatskoj.

„Unatoč padu ukupnog telekomunikacijskog tržišta prvu polovinu godine obilježila je stabilizacija svih ključnih financijskih pokazatelja Hrvatskog Telekoma. Time su preokrenuti trendovi pada iz ranijih godina. U ovoj smo godini značajno povećali investicije koje prije svega usmjeravamo u razvoj infrastrukture za brzi internet. HT je apsolutni tehnološki lider na Hrvatskom tržištu što nam daje mogućnost za pružanje najboljeg korisničkog iskustva te najkvalitetnijih i najbržih usluga na hrvatskom tržištu“, ističe komentirajući rezultate HT-a predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma Davor Tomašković.