HT bilježi rast u IT i internetskim uslugama, pad neto dobiti 25,6 posto

HT bilježi rast u IT i internetskim uslugama, pad neto dobiti 25,6 posto
HT

Kada se već igramo brojkama, a rezultati izlaze kao na traci i neki mijenjaju bez obavijesti i datume objave, pozabavimo se sad malo hladne glave rezultatima najjačeg domaćeg telekoma Hrvatskog telekoma. Ne očekujte ovdje komentar, nego brojke, brojke i brojke. Komentar će uslijediti naknadno.

Dakle kada raščlanimo brojke po svim parametrima od ICT usluga zabilježen je rast prihoda od 1,4 posto na 1,186 milijardi kuna, pokretna telefonija pala je 2,1 posto na 2,11 milijardi kuna, dok je fiksna telefonija potonula mnogo snažnije na 926 milijuna kuna uz pad u prvih devet mjeseci za 15,5 posto.

Kada se pak pogleda ukupni prihod, kako smo pisali on je manji 2,2 posto, međutim mnogo je važnije da su profitne marže stabilne. Tako je marža dobiti prije kamata oporezivanja, amortizacije i deprecijacije, odnosno EBITDA marža tek neznatno pala na 39,9 posto odnosno za 2,2 postotna poena.

Neto dobit HT-a pala je 25,6 posto, no mnogo je važnije za kompaniju da je marža neto dobiti i dalje stabilnih i visokih 13,9 posto što je za 4,4 postotnih poena manje nego u prvih devet mjeseci prošle godine.

HT je ipak smanjio i svoja ulaganja tako da su ona manja za prvih devet ovogodišnjih mjeseci 15,2 posto nego u istom razdoblju 2013. te je tako HT u razvoj mreže i infrastrukture uložio oko 727 milijuna kuna.

U mobilnoj telefoniji HT je zabilježio rast broja korisnika za 0,1 postotni poen i sad drži 46,3 posto tržišta. Ukupan broj korisnika sada je 2,332 milijuna odnosno manji je za 2,5 posto. U svim segmentima i pre-paid i post paid je pao broj korisnika, dok je u segmentu podatkvnog prometa on povećan 9,3 posto na 1,41 milijun. Prosječna potrošnja smanjena je 5,2 posto na 80 kuna po korisniku. Od negovornih usluga, dakle podatkovnog prometa prosječna potrošnja povećana je 10,6 posto na 34 kune po korisniku.

U fiksnoj telefoniji broj korisnika je smanjen 6,5 posto na 1,185 milijuna korisničkih linija dok je APRA odnosno prosječna potrošnja po liniji pala 9,2 posto na 95 kuna mjesečno. U segmentu širokopojasnog pristupa HT bilježi rast  od 2,4 posto na 683 tisuće. Prosječna potrošnja pala je 0,9 posto na 126 kuna mjesečno. Broj IPTV korisnika povećan je 2,6 posto na 393 tisuće.

Kada se pak pogleda broj korisnika po segmentima u segmentu privatnih korisnika prihod je manji za 1,7 posto na 2,948 milijardi kuna. U segmentu poslovnih korisnika prihod je manji 7,8 posto i zaustavio se na 2,08 milijardi korisnika.

Prihodi od ostalih usluga veći su za 30,9 posto zbog rasta prihoda od ICT-a, i u HT-u i u Combisu. Prihodi od pokretnih komunikacija pod pritiskom prvenstveno zbog regulacije roaminga na razini EU-a, smanjenje cijena završavanja poziva i ponuda tarifa koje uključuju paušalne iznose, ali je stopa rasta pozitivna i iznosi 4.3 posto u trećem tromjesečju u odnosu na prošlu godinu, tvrde u HT-u.

Doprinos Optima Telekoma u ostalim prihodima iznosi 113 milijuna kuna; nakon prethodno navedenog negativnog učinka na prihode od veleprodaje, neto učinak konsolidacije iznosi 77 milijuna kuna. Bez doprinosa Optima Telekoma, prihodi HT-a kao grupe smanjeni su za 3,7 posto.

Iskon je pak u konsolidiranim brojkama sudjelovao s 276 milijuna kuna što je povećanje od gotovo 10 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Komentar Vere Sutedje, analitičarke Erste Groupa na objavljene poslovne rezultate Hrvatskog Telekoma:

“Prihodi za treći kvartal 2014. su iznad naših očekivanja, prvenstveno zbog manje od očekivanog OPEX-a i boljih od očekivanih neto financijskih rezultata. HT je po prvi puta uključio i rezultate Optima Telekoma. Ako isključimo prihode Optime Telekoma koji dosežu 77 milijuna kuna, prihod bi rastao 0,4 posto u odnosu na prošlu godinu, što je značajno poboljšanje. EBTIDA marža od 41,5% u trećem kvartalu 2014. je iznad ciljanih 39-41% za fiskalnu godinu 2014. Marža Optima Telekoma iznosila je 27,3% što je snizilo ukupno maržu. Redundantni troškovi iznosili su 25 milijuna kuna u trećem kvartalu 2014. u usporedbi s 6 milijuna u istom kvartalu prošle godine. Pad neto profita od 20% je prvenstveno rezultat povišenim troškovima restrukturiranja, OPEX-om i deprecijacijama nastalim konsolidacijom Optima Telekoma. Optima Telekom je sudjelovao sa neto gubitkom od milijun kuna. Usmjerenje za 2014. uspješno je potvrđeno. HT je na putu da ostvari zacrtane ciljeve u prihodovnoj strani kao i EBTIDA. Rezultati su bolji od očekivanih, posebno na OPEX-u. Očekivali smo lošije rezultate zbog Optima Telekoma i manjim od očekivanih ušteda, a dobri rezultati trebali bi se pozitivno odraziti na cijenu dionice.“