HT bilježi rast prihoda 3,4 posto i minimalni pad dobiti od 0,1 posto

HT bilježi rast prihoda 3,4 posto i minimalni pad dobiti od 0,1 posto
Dražen Tomić

U prva tri mjeseca prihodi Hrvatskog Telekoma rasli su za 3,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine i iznose 1,67 milijardi kuna, što je najvećim dijelom rezultat povećanja prihoda u ICT dijelu poslovanja, dobrih rezultata u prodaji električne energije kao i povećane prodaje mobilnih uređaja. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) prije jednokratnih stavki je stabilna te iznosi 627 milijuna kuna, što je za 0,1 posto manje u odnosu na prošlu godinu, uz EBIDTA maržu od 37,5 posto.

EBITDA marža manja je u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 1,3 postotna poena uslijed povećanih prihoda iz dijelova s niskom profitnom maržom te povećanih investicija u tržišne aktivnosti i iznosi 37,5 posto.

Neto dobit HT-a pala je 10,1 posto na 136 milijuna kuna uz maržu neto dobiti od 8,1 posto što je manje za 1,2 postotna poena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Kada se pogledaju prihodi po segmentima od privatnih korisnika oni su pali 0,8 posto na 914 milijuna kuna, a doprinos EBITDA iznosi 624 milijuna kuna. S druge strane povećani su prihodi od poslovnih korisnika za 9,9 posto na 651 milijuna kuna, a pritom je doprinos EBITDA iznosio 305 milijuna kuna.

U mobilnoj telefoniji udjel HT-a na tržištu porastao je 0,3 postotna poena na 47 posto, dok je ukupan broj korisnika smanjen 0,4 posto na 2,206 milijuna korisnika. Pritom je u segmentu pre-paid korisnika njihov broj smanjen, dok je broj korisnika na ugovor povećan. Prosječna potrošnja korisnika u mjesecu za pre-padi ostala je ista na 40 kuna mjesečno, dok je u segmentu poslovnih korisnika povećana 1 posto na 108 kuna mjesečno u prosjeku.

Broj priključaka u fiksnoj telefoniji smanjen je za 7,3 posto na 1,056 milijuna, pritom je broj širokopojasnih priključaka povećan za 4 posto na ukupno 716 tisuća. Prosječna potrošnja u ovome segmentu ukupno je smanjena za 6,1 posto na 86 kuna, dok je u segmentu pristupa internetu povećana 2,6 posto na 121, kunu. U segmentu IPTV-a broj korisnika je pao 0,7 posto na 387 tisuća, a prosječna potrošnja povećana je 1,3 posto na 81 kunu mjesečno.

Doprinos društava kćeri prihodima HT-a u prvom tromjesečju 2016. iznosio je za Iskon 94 milijuna kuna što je rast u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine kada je bio 90 milijuna kuna. Za Combis je to iznosilo 116 milijuna kuna što je rast od 45 posto u odnosu na godinu dana kada je bilo 80 milijuna kuna. Doprinos Optima Telekom iznosio je 108 milijuna kuna uz rast od 3,2 posto.

Nakon što je u 2015. godini u razvoj infrastrukture uložio 1,47 milijardi kuna, Hrvatski Telekom nastavlja sa značajnim investicijama koje su usmjerene u tri ključna područja -  razvoj mobilne i fiksne infrastrukture te povećanje kapaciteta za širokopojasni pristup internetu. U odnosu na prvo tromjesečje prošle godine, kapitalna ulaganja veća su za 41 milijun kuna, odnosno 15,2 posto.

Prihodi od nepokretnih telekomunikacija smanjeni su za 36 milijuna kuna, odnosno 4,2%, na 832 milijuna kuna u prvom tromjesečju 2016., u odnosu na prvo tromjesečje 2015. Pad je ponajprije rezultat smanjenih prihoda od govornih usluga, prihoda od širokopojasnih usluga, prihoda od terminalne opreme i ostalih prihoda od nepokretnih komunikacija, ali je djelomično neutraliziran povećanjem prihoda od veleprodaje i prihoda od podatkovnih komunikacija.

Prihodi od pokretnih telekomunikacija povećani su za 31 milijun kuna, odnosno 5,1%, na 655 milijuna kuna u prvom tromjesečju 2016. u odnosu na prvo tromjesečje 2015. Rast je ponajprije rezultat povećanih prihoda od prodaje uređaja, prihoda od postpaid usluga i ostalih prihoda od pokretnih komunikacija, dok su se prihodi od prepaid usluga smanjili.

Broj zaposlenika ekvivalenata punom radnom vremenu smanjen je s 4.985 u prvom tromjesečju 2015. na 4.488 u prvom tromjesečju 2016., ponajprije kao rezultat programa Restrukturiranje broja radnika, što je djelomično neutralizirano novim zapošljavanjem.

Pokrivenost populacije 4G mrežom u zatvorenom prostoru iznosi 66 posto krajem prvog tromjesečja 2016. godine, dok je pokrivenost na otvorenom 94 posto. Povećane su i brzine u gradskim područjima s 225 Mbit/s na 262,5 Mbit/s. U nepokretnoj mreži omogućen je optički pristup za više od 184 tisuća kućanstava.

Prvi kvartal poslovanja Hrvatskog Telekoma u 2016. godini obilježilo je i predstavljanje novog, jedinstvenog koncepta ponude usluga na hrvatskom telekomunikacijskom tržištu - Magenta 1. Ponuda je usmjerena na nagrađivanje vjernosti postojećih i privlačenje novih korisnika, uz isticanje prednosti objedinjavanja svih usluga u Hrvatskom Telekomu. Ponuda uključuje najbolje korisničko iskustvo uz niz jedinstvenih pogodnosti, što je izazvalo dobar interes i kod poslovnih i kod privatnih korisnika.

„Zadovoljni smo ostvarenim rezultatima koje je u prvom kvartalu obilježio rast prihoda i stabilna EBITDA te zadržavamo naše objavljene financijske izglede za cijelu 2016. godinu. U nastavku godine bit ćemo i dalje usmjereni na investicije, poboljšanje korisničkog iskustva i inovativnost u ponudi naših proizvoda i usluga, kao i na striktnu troškovnu disciplinu. Novi koncept usluga - Magenta 1 koji smo nedavno lansirali, jedinstven je na hrvatskom tržištu te je zbog svoje inovativnosti jako dobro primljen kod korisnika. Uz daljnji razvoj takvih inovativnih proizvoda nastavljamo i s daljnjim ulaganjima u razvoj infrastrukture i našu tehnološku superiornost, koja je temelj za ponudu najkvalitetnijih usluga i najboljeg korisničkog iskustva“, ističe predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor HT-a Davor Tomašković.