Fiksna telefonija pod pritiskom mobilne, pad prihoda 13,83 posto

Fiksna telefonija pod pritiskom mobilne, pad prihoda 13,83 posto
Fotolia

Domaći telekom operateri u segmentu fiksne telefonije zabilježili su u prošloj godini pad prihoda na 2,655 milijardi kuna što predstavlja godišnji pad od 13,83 posto. U posljednjih šest godina u razdoblju od 2008. godine pa sve do prošle godine na ovom tržištu prihodu su se smanjili s 5,12 milijardi kuna na već spomenutih 2,655 milijardi uz ukupni pad vrijednosti tržišta za čak 48,13 posto.

Kako ističu u domaćem telekomunikacijskom regulatoru, koji ove brojke iznosi u svome godišnjem izvješću za prošlu godinu, pad prihoda posljedica je jačanja konkurencije i zamjenjivosti usluga u nepokretnim javnim komunikacijskim mrežama uslugama u pokretnim te povećanog korištenja širokopojasnih usluga.

Uz to, ističu u HAKOM-u, pad prihoda od ovih usluga ne znači da korisnici manje koriste elektroničke komunikacijske usluge, već iste zamjenjuju ostalim uslugama. Isto tako, telefonske usluge se sve više pružaju u paketu s uslugom širokopojasnog pristupa internetu i uslugom televizije. U nepokretnim mrežama prevladavajući način pružanja usluga postaje širokopojasni pristup.

HAKOM-ovi analitičari očekuju da će se ovakav trend pada nastaviti zbog toga što korisnici sve više koriste mobilne naspram fiksnih telekomunikacijskih usluga. S obzirom na to da krajnji korisnici iz godine u godinu telefonske usluge u nepokretnim mrežama sve više zamjenjuju telefonskim uslugama u pokretnim mrežama logičan je pad prihoda od ovih usluga, ističu u HAKOM-u.

Analiza podataka o padu broja korisnika na 1,43 milijuna linija može se obrazložiti činjenicom kako je sve manje korisnika koji imaju više od jedne linije, ali i kako smo već spomenuli, a potvrđuju i analize HAKOM-a, razlog smanjenja broja korisnika rezultat je u prvom redu zamjenjivosti telefonskim uslugama u pokretnoj mreži. Pritom, je za očekivati kako će broj korisnika ostati stabilan, a uz to i da će telekom operatori telefonsku uslugu sve manje promatrati kao profitabilnu uslugu, a sve više kao uslugu koju će korisnicima u paketu usluga nuditi s malom naknadom ili bez naknade.

Kada se pogleda raspodjela prema tvrtkama HT je i dalje najjači s 62,59 posto tržišnog udjela, a Iskon kao tvrtka kćer ima 6,54 posto tržišta što čini ukupno gotovo 70 posto tržišta. Novi telekom operateri ili alternativci poput Optima Telekoma, Metroneta ili H1 Telekoma drže zajedno 30,87 posto tržišta. Kako su svi oni ili izašli iz predstečajnih nagodbi ili baš izlaze jasno je o kakvom je izazovnom tržištu riječ. S obzirom na to da je HT ove godine dobio na maksimalno četverogodišnje upravljanje Optima Telekomom bit će zanimljivo vidjeti taj raspored po tvrtkama i sljedeće godine jer Optima Telekom je najjači alternativac. S obzirom na mjere koje HAKOM poduzima u smislu daljnjeg razvoja tržišnog natjecanja, u godinama koje slijede, očekujemo daljnji porast tržišnog udjela novih operatora, tvrde pak u HAKOM-u.

Podaci nadalje govore da broj korisnika usluge predodabira operatora (CPS) kontinuirano se smanjuje kroz promatrano razdoblje. Novi operatori sve više korisnika prebacuju na svoju vlastitu infrastrukturu što je vidljivo u rastu LLU korisnika, odnosno kad se konačno raspetljala lokalna petlja. CPS usluga je dodatno pojednostavljena i za pružatelja i za korisnika iste uvođenjem veleprodajne usluge najma korisničke linije (WLR) koja je u RH dostupna od 1. srpnja 2011., tvrde u HAKOM-u i dodaju da korisnik CPS-a uz WLR uslugu dobiva samo jedan korisnički račun.

„Pozitivan trend rasta WLR korisnika vidljiv je u odnosu na 2012. što je pokazatelj kako operatori sve više korisnika prebacuju na jedan račun. Prateći postojeći trend u idućoj godini može se očekivati kako će gotovo svi korisnici, koji koriste isključivo javno dostupnu telefonsku uslugu, primati jedan račun“, ističu u HAKOM-u.

Pritom ne treba zaboraviti da se i fiksna telefona okreće IP telefoniji za koju je potrebna bolja infrastruktura i to prije svega optička mreža, pa se može očekivati nakon godina stagnacije da se i u ovome segmentu napokon dogode određene promjene.