Europski parlament želi izjednačavanje EU međunarodnih poziva i cijena u roamingu

Europski parlament želi izjednačavanje EU međunarodnih poziva i cijena u roamingu
Fotolia

Kada je u ljeto ove godine na snagu stupila nova regulativa oko roaminga postalo je jeftinije zvati druge zemlje EU dok niste u vlastitoj državi odnosno u svojoj vlastitoj mobilnoj mreži. To bi se trebalo promijeniti jer su još prošle godine zastupnici postavili pitanje Europskoj komisiji (EK) vezano uz visoke cijene prekograničnih poziva i SMS poruka.

Naime, međunarodni pozivi mogu doseći euro po minuti, što je puno skuplje nego korištenje telefona u inozemstvu jer se roaming više ne naplaćuje unutar EU-a, odnosno plaća se poziv kao da ste u svojoj vlastitoj zemlji uz ograničenje za tzv. „fair usage“ jer se ne može u roamingu boraviti dulje od tri mjeseca u komadu.

Stanje bi se moglo promijeniti prema prijedlogu zastupnika odbora za industriju Europskog parlamenta izglasanog 2. listopada u kojem stoji da fiksni i mobilni pozivi u drugu državu EU-a ne smiju biti nerazumno skuplji od poziva unutar granica države članice.

Uz to, europski parlamentarci i to oni iz Odbora za industriju također želi postaviti komunikacijski sustav koji bi omogućio nacionalnim i lokalnim vlastima da upozore građane telefonom u slučaju prirodnih katastrofa, terorističkog napada ili drugih prijetnji. Sustav bi koristio postojeći broj 112 - opći jedinstveni broj za hitne slučajeve koji se bira besplatno s fiksnog ili mobilnog telefona iz svih dijelova EU-a i povezuje građane s hitnim službama - policijom, hitnom pomoći ili vatrogascima.

Ovi prijedlozi dio su šire reforme telekoma kojoj je cilj potaknuti ulaganja u mreže visokog kapaciteta diljem EU-a, učinkovitija upotreba radijskih frekvencija te zaštita potrošača, odnosno skoro podizanje 5G mreža jer se procjenjuje kako se ulaganja penju i do 600 milijardi dolara.