DTK: Napokon raspetljavanje telekomunikacijskog gordijskog čvora u Rijeci

DTK: Napokon raspetljavanje telekomunikacijskog gordijskog čvora u Rijeci
Fotolia (ilustracija)

Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije, domaći telekomunikacijski regulator odlučio je od HT-a zatražiti raspetljavanje tko je i što uvukao u telekomunikacijsku kanalizaciju (DTK) u Rijeci. Tako je HAKOM odlučio od HT-a zatražiti da u roku od trideset (30) dana od dana zaprimanja ovog rješenja, pozove sve operatore korisnike i druge korisnike, koji na području pristupne mreže Vežica i Sušak, u Rijeci, imaju uvučene kabele u kabelsku kanalizaciju, a da za to nemaju valjani ugovor o najmu, radi sređivanja postojećeg stanja kabela uvučenih bez prethodnog zaključenja ugovora o pristupu i zajedničkom korištenju, u skladu s člankom 9. Pravilnika o načinu i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i povezane opreme.

Prema odluci HAKOM-a HT je dobio i rok od 90 dana za usklađenje stanja u svojoj ON LINE bazi podataka sa stvarnim stanjem na terenu. Uz to, HT je obvezan izvodne ormariće, kabelske izvode nadzemne mreže, osigura od neovlaštenog pristupa te da prespojne žice na dolaznoj i odlaznoj strani regleta posloži u urednu žičanu formu.

Ovakvu odluku, pojašnjava naš izvor s telekom tržišta, treba sagledati kroz prizmu nesređene situacije u distributivnoj telekomunikacijskoj kanalizaciji (DTK) u koju su svi ulazili i provlačili vlastite kablove. Nesređeno stanje u mnogim situacijama traje već godinama, a razvoj telekomunikacijske infrastrukture prije svega izgradnje FTTx mreže (Fiber to the x - pa b irajte hoćete li zgradu, stan ili nešto treće) neće biti moguće bez sređivanja tko je gdje i kada provukao kablove.

Početkom lipnja u inspekcijskom nadzoru, tvrde u HAKOM-ovu rješenju, utvrđeno je da s obzirom da je tijekom inspekcijskog nadzora utvrđeno da je HT infrastrukturni operator te da su na području pristupne mreže Vežica i Sušak, u Rijeci, uvučeni kabeli operatora korisnika u kabelsku kanalizaciju, bez zaključenog ugovor o najmu kabelske kanalizacije potrebno je to napokon riješiti.

Uz to, utvrđeno je da u kabelskoj kanalizaciji, osim kabela HT-a, nalaze se i kabeli bez oznake, nepoznatog vlasnika, a HT pretpostavlja da su kabeli u vlasništvu operatora korisnika Optima Telekom, Metronet

telekomunikacije i B.net Hrvatska koji je u vlasništvu Vipneta. Zanimljivo je, tvrdi se u izvješću da pojedini kabelski izvodi nadzemne mreže, izvodni ormarići, nisu uredno posloženi tj. prespojne žice na dolaznoj i odlaznoj strani regleta nisu jednake dužine niti su posložene u žičanu formu.

On line pristupom bazi podataka HT-a nije moguće vidjeti pravo stanje kabela u kabelskoj kanalizaciji, poziciju pojedinih kabela, tip i oznaku, te je takvim pristupom nije moguće utvrditi trenutno zauzeće odnosno raspoloživi kapacitet slobodnog prostora na pojedinoj trasi.

Kako je HT proglašen infrastrukturnim operaterom prema pozitivnim propisima u području telekomunikacija infrastrukturni operator mora omogućiti operatoru korisniku, uz naknadu i na temelju sklopljenog ugovora, pristup i zajedničko korištenje svoje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, uključujući i komunikacijske instalacije unutar zgrade, koje su u vlasništvu infrastrukturnog operatora, ili do prve sabirne ili razdjelne točke, ako su ispunjeni odgovarajući uvjeti pristupa i zajedničkog korištenja. Također, operator korisnik ne može se koristiti elektroničkom komunikacijskom infrastrukturom i drugom povezanom opremom ako nema sklopljen ugovor s infrastrukturnim operatorom, zaključuju u HAKOM-u.