Donesen plan razvoja brzog pristupa internetu na područjima gdje telekomi nemaju interesa

Donesen plan razvoja brzog pristupa internetu na područjima gdje telekomi nemaju interesa
Fotolia ilustracija

Na čak 93 stranice Vlada RH danas je donijela odluku o donošenju Nacionalnog programa razvoja širokopojasne agregacijske infrastrukture u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja, kao preduvjet razvoja pristupnih mreža sljedeće generacije (NGA) odnosno pojednostavnjeno riječ je o izgradnji širokopojasne pristupne mreže tamo gdje nema komercijalnog interesa telekom operatera što znači u čak 540 naselja u Hrvatskoj.

"To je izrazito važan program i za korištenje odgovarajućih financijskih sredstava koje je Hrvatska dobila iz Europske komisije, kao i za dostupnost interneta i novih generacija tehnologija u cijeloj Hrvatskoj", kazao je predsjednik Vlade Andrej Plenković

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković pojasnio je da je riječ o provedbenom programu izgradnje i upravljanja agregacijskim dijelovima širokopojasnih mreža sljedeće generacije (NGN - Next Generation Network), a ujedno i program koji sadržava državnu potporu. Izrađen je u svrhu ostvarivanja ciljeva Digitalne agende za Europu do 2020. godine, a usklađen je i s ciljevima Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju 2016. - 2020.

Donošenjem predmetnog Nacionalnog programa, rekao je ministar, omogućuje se korištenje dodijeljenih sredstava iz europskih strukturnih i investicijskih (ESI) fondova u okviru Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija" 2014. - 2020., najviše u iznosu od 101,4 milijuna eura, od čega će se najviše, 86,2 milijuna eura ili 85 posto financirati iz europskog fonda za regionalni razvoj u skladu s Odlukom Europske komisije o usklađenosti predmetnog Nacionalnog programa s pravilima državnih potpora.

Ciljana područja izgradnje širokopojasne agregacijske infrastrukture unutar predmetnog Nacionalnog programa, većinom obuhvaćaju područja u kojima trenutačno takva infrastruktura ne postoji ili je dostupna samo agregacijska mreža povijesnog operatora. Na temelju rezultata provedenih javnih savjetovanja Nacionalnim programom planirano je obuhvatiti ukupno 540 ciljanih naselja (što čini 25% ukupnog hrvatskog stanovništva), koja se nalaze u prigradskim i ruralnim područjima Republike Hrvatske.

Provedba Nacionalnog programa je nužna budući da postojeći kapaciteti i tehnološke značajke postojeće agregacijske mreže ne omogućuju razvoj pristupnih širokopojasnih mreža sljedeće generacije te razvoj konkurentne ponude novih usluga u prigradskim i ruralnim područjima Republike Hrvatske.

Predmetni Nacionalni program će biti izveden kroz javni investicijski model kao "veliki projekt", koji će nadzirati Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture kao nositelj, dok će društvo Odašiljači i veze d.o.o., biti zaduženo za tehničku provedbu te će u tu svrhu ustrojiti zasebnu unutarnju ustrojstvenu jedinicu nadležnu za obavljanje poslova provedbe Nacionalnog programa.

"Tako izgrađena infrastruktura ostaje u državnom vlasništvu i daje se u dugoročni najam svim operatorima na tržištu pod jednakim uvjetima i u skladu s njihovim potrebama", zaključio je ministar Butković.

Za korisnike to prije svega znači da će imati brzi Internet tamo gdje ga sad sigurno nema jer se telekom operaterima poslovno neisplati graditi optičku infrastrukturu.

Pritom treba naglasiti da u svemu tome treba uzeti u obzir i činjenicu da dolaskom 5G mreža velikih brzina i to svakako može biti rješenje koje se može ponuditi korisnicima za brzi pristup internetu bez obzira da li je riječ o mobilnom ili fiksnom pristupu.

 

Kako telekomi gledaju na ovu odluku i vide razvoj mreže pročitajte ovdje.