Do 2022. trošit ćemo do četiri puta više internet prometa nego danas

Do 2022. trošit ćemo do četiri puta više internet prometa nego danas
Fotolia

U ne tako dalekoj budućnosti imat ćemo vozila bez vozača u javnom prijevozu, robote koji obavljaju kirurške zahvate, virtualnu i proširenu stvarnost koja će pomagati u trgovinskom sektoru i tržištu nekretnina... A sve to značit će potrošnju do četiri puta više internetskog prometa no danas.

Konkretnije, u 2017. godini prognozira se da će prosječno internetski korisnici u sjevernoj Americi trošiti 6,9 GB mjesečno, a 2022. čak 26 GB. Sve to zbog dolaska mobilnih mreža pete generacije (5G) s ljetom 2019. Sreća je to jer tolike potrebe korisika 4G više neće moći ispunjavati neometano. Jer, sve napreduje, koriste se stream usluge u sve većoj mjeri, a format je nerijetko 4K.

Primjerice, 26 GB je dva sata 4K video streaminga, što znači da se može potrošiti vrlo brzo i vrlo lako, ako baš želite. A s 5G se to može bez ikakvih problema, što će dodatno otvoriti prostor za korištenje takvih sjajnih mogućnosti. A koristit će se na brojnim uređajima. U 2016. samo u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi bilo je 67 milijuna mobilnih uređaja s internetskom pretplatom, a u 2022. će ih biti 213 milijuna. U svijetu će pak 90 posto internetskog prometa činiti upravo mobilni uređaji.

Uz to, do 2022. godine bi prihodi od 5G trebali doseći oko 15 milijardi američkih dolara. Sve zahvaljujući činjenici da će oko deset posto svijeta biti na tom standardu. Također, 5G mreža će se oslanjati na više različitih frekvencija, koje podatke prenose različitom brzinom i imaju raznovrsne karakteristike. To bi moglo dovesti do mreža koje se prilagođavaju trenutnim potrebama uređaja za prijenos podataka.

Na kraju, sva ova istraživanja vrlo su zanimljiva, prognoze su divne za slušati, ali dok se ne pojavi 5G kao standard o svemu ovome ćemo samo nagađati i nadati se da bi mogla biti istina.