Do 2020. u srednjoj i istočnoj Europi 80% penetracije dodatnih TV pretplata

Do 2020. u srednjoj i istočnoj Europi 80% penetracije dodatnih TV pretplata
Fotolia

Prema studiji koju je izradila analitička kuća IDC u srednjoj i istočnoj Europi do 2020. očekuje se velik rast broja pretplatnika dodatnih TV pretplata, odnosno pretplata na kabelske i IPTV pakete. Prema njihovim predviđanjima broj pretplatnika rast će na 82,2 milijuna što znači da će penetracija tih usluga premašiti 80 posto.

Transformacija standardnih telekomunikacijskih i TV usluga u IPTV i OTT ujedno će rezultirati upotrebom istih usluga na različitim platformama. Davatelji usluga, ističu iz IDC-a, za postizanje bolje pozicije na tržištu trebali bi koristiti podatkovnu analitiku pomoću koje će doći do informacija što, kada i kako njihovi aktualni i budući korisnici žele gledati. Dodatno, tvrde, trebat će nuditi personalizirane usluge kojima će moći isporučiti korisnicima upravo ono što oni žele.

Trenutačna stopa penetracije u domaćinstva je na 71 posto što znači da se područje srednje i istočne Europe u prosjeku približava punoj zrelosti. Ipak, penetracija dosta varira unutar tog prosjeka. Tako ona, primjerice, u Češkoj iznosi tek 41 posto, dok je u Rumunjskoj na visokih 97 posto. Uzimajući u obzir te razlike vidljivo je kako unutar promatrane regije postoji prostor za rast ponude operatera. Kabelska televizija dominira među načinima pristupa u većem dijelu regije. Unatoč određenoj konsolidaciji posljednjih godina, tržište regije je i dalje vrlo fragmentirano, posebice u pružanju kabelskih usluga. IDC predviđa kako će se do 2020. konsolidacija nastaviti.

Uzmemo li u obzir da su na područje promatrane regije najveći OTT igrači, poput Amazona i Netflixa, ušli tek nedavno, segment tržišta dodatnih pretplata tek postaje dinamičan što donosi nove izazove, ali i nove prilike za postojeće operatere. Iako se OTT smatra kočničarom za plaćene TV pakete, razvoj novih poslovnih modela pokazuje kako pružatelji usluga viša na njih ne gledaju kao prijetnju, nego kao važan dio ponude u kojoj i oni uzimaju svoj dio zarade te u paketima nude veći broj usluga.