5G mreže donijet će ogroman napredak, no infrastruktura predstavlja veliku prepreku

5G mreže donijet će ogroman napredak, no infrastruktura predstavlja veliku prepreku
Ilustracija / Antonio Jularić

Mreže pete generacije su pred nama, za četiri godine trebale bi biti standard i zato ne čudi što su giganti kao Verizon i AT&T odlučili krenuti s testiranjem već ovog ljeta. Dakle, do ljeta 2018. godine testiranje bi trebalo ponuditi brojne odgovore, dati do znanja koje prepreke prijeći do 2020. će korisnici imati lijepu 5G oznaku na svojim uređajima.

Jasno je da svi operateri moraju početi s ulaganjima i testiranjima jer upravo oni su posljednja karika u lancu. Moraju pripremiti infrastrukturu i pomoći da se 5G implementira na pravi način. Ipak govorimo o mobilnoj mreži koja bi trebala donijeti brzine od deset Gbps! Trenutno je brzina 4G LTE oko 150 Mbps i dok je to uistinu sjajno, za doba 4K video snimaka i cloud sustava, svakako nije dovoljno.

Ali dok se infrastruktura ne poboljša, nema naprijed. Može se pričati o svemu, može se čak nešto i napraviti prema naprijed tijekom istraživanja, no dok infrastruktura stoji, stoji i napredak 5G mobilnih mreža. Samo, da bismo došli do 5G treba se suočiti s preprekama. Neke od njih su bazne stanice, čiju ulogu treba promijeniti. Trenutno se mobiteli i drugi uređaji spajaju na mrežu tako što stvaraju poveznice za preuzimanje i slanje podataka s obližnjom baznom postajom. Za 5G bi te bazne postaje morale postojati svakih nekoliko kilometara, a to je dosta nepraktično.

Također, 5G mreža mogla bi se oslanjati na više različitih frekvencija, koje podatke prenose različitom brzinom i imaju raznovrsne karakteristike. To bi moglo dovesti do mreža koje se prilagođavaju trenutnim potrebama uređaja za prijenos podataka. I kad bi se to sve moglo izvesti na odgovarajuć način? Ako je vjerovati stručnjacima, već do 2018., ali komercijalna uporaba neće zaživjeti do 2020. sasvim sigurno.

A tad kreće ono pravo za sve uključene aktere. Dok bi korisnici imali nevjerojatne brzine, operateri i proizvođači bi se borili na tržištu koje će, prema Juniper Research, do 2025. donositi prihode od 65 milijardi američkih dolara. Kad tome pridodamo otprilike 300 milijardi dolara od Internet stvari (IoT), situacija je dodatno zanimljiva.