25 posto britanskih kućanstava imaju superbrzi internet

25 posto britanskih kućanstava imaju superbrzi internet
Fotolia

Britanska kućanstva s internetskom vezom se zbog veličine podataka kojima barataju te ulaganja države i lokalnih zajednica u infrastrukturu sve češće okreću superbrzim konekcijama, onima od najmanje 30Mbit/s.

Pokazalo je to istraživanje britanskog komunikacijskog regulatora Ofcoma, koji većdesetu godinu zaredom prati navike Britanaca, ali i način na koji infrastruktura prati te navike. U brojkama stvari stoje tako da je od studenog 2011. godine pa do studenog 2013. broj korisnika s vezom od najmanje 30Mbit/s porastao za dvadeset posto! Točnije, od ukupnog broja korisnika, njih pet posto imalo je superbrzi internet, a samo dvije godine kasnije ima ga njih 25 posto.

Uz to, porasla je i prosječna brzina pa tako "najbržih" 25 posto Britanaca "surfa" na 47Mbit/s. Doima se i više nego dojmljivo, ali problemi i dalje postoje jer je nesrazmjer između gradova i ruralnih dijelova i više nego znatan. Prosječna brzina izvan najurbanijih zona iznosi svega 11,3Mbit/s dok je dvije godine ranije bila 9,9Mbit/s. Razlog tome je nezainteresiranost velikih operatera, države i lokalnih zajednica u ulaganja na tim područjima. Zbog toga je prosječna brzina 17.8Mbit/s, iako bi mogla biti viša.

Svejedno, Velika Britanija je i s tom brzinom među najbržima u Europi, iako pomalo kaska za najbržima i tek su 17. u Europi, a 23. u svijetu. Primjerice, najbrža je Latvija s prosječnom brzinom od 35,7Mbit/s, a najbrži na svijetu je Hong Kong sa 65Mbit/s.

Kako bi na toj ljestvici "poskočili", odgovorni u britanskoj Vladi planiraju uložiti 790 milijuna funti do 2017. i tako poboljšati kvalitetu infrastrukture u ruralnim dijelovima.

A gdje je Hrvatska u cijeloj priči? Sporiji od svih zemalja u regiji i ukupno na 97. mjestu na svijetu, što i ne čudi s obzirom na činjenicu da je pokrivenost zemlje izrazito loša i nema interesa da se to poboljša.

Prosječna brzina širokopojasnog interneta u Hrvatskoj iznosi 6,67 Mbit/s, stoji u izvješću Akamaija, čiji rezultati mjerenja su dobiveni između 29. listopada i 27. studenog 2013. godine. Naši susjedi Slovenci su na 47. mjestu s 14,68 Mbit/s, Srbi su na 84. mjestu s 8,03 Mbit/s, a BiH je na 95. mjestu sa 6,74 Mbit/s.