https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / kolumne / podrska-tehnoloskih-tvrtki-dala-vjetar-u-leda-e-sportovima

Podrška tehnoloških tvrtki dala vjetar u leđa e-sportovima

Globalni sportski fenomen u ovoj godini nisu bile Olimpijske igre ili Europsko prvenstvo u nogometu, već e-sport! Da, „igrice“ su uzele maha odavno, ali u 2016. su se mnoge tehnološke kompanije odlučile isprstiti i dati još bolju podršku profesionalnim igračima, momčadima i organizatorima raznih turnira. Sve s ciljem da se e-sport razvija kao nikad prije.

Pokušavalo se sve ovo još krajem 20. stoljeća, a oko 2005. činilo se da će zaživjeti punom parom s World Cyber Games turnirom, koji je glasio kao neslužbeno svjetsko prvenstvo u raznim igrama. Samsung, Sony, Microsoft i brojni drugi bili su uključeni u razvoj vala koji je trebao okupirati svijet, ali prava uključenost ostalih je izostala, što zbog skeptičnosti, što zbog infrastrukture, ali ponajviše zbog nerazumijevanja državnih i gradskih institucija prevelikog broja zemalja.

Potom je sve stalo, ali se s 2010. godinom situacija dodatno zarotirala, na zapadu su profesionalni igrači dobivali status sportaša, što im je omogućavalo porezne olakšice, ali i lakše dobivanje viza. Potom se uključila Kina, uz sveprisutnu Južnu Koreju i svi zajedno na okupu spremno su krenuli prema naprijed u raznim igrama, od kojih su se po gledanosti i novcu najviše isticali League of Legends (LoL), Defense of the Ancients (DotA), Starcraft 2, Counter-Strike... Danas ih je mnogo više i neki drugi su preuzeli tron, kao Heartstone.

Naravno, ne treba zaboraviti da je platforma kao Twitch popularizirala e-sport kao ništa prije jer ujedinila je ljude diljem svijeta na jednom mjestu. I svi su imali mogućnosti pratiti omiljene igrače i igre, baš kao da je riječ o nogometu ili nekom drugom sportu. A kad neki turnir, kao LoL, gleda u jednom trenutku nekoliko milijuna ljudi, tad je teško ne uvidjeti priliku za zaradu.

To nas vraća na početak, za 2016. su tehnološke kompanije namijenile 325 milijuna američkih dolara potrošiti na sponzorstva i marketing u e-sportu! S toliko novca naravno da sve poprima jedan drugačiji oblik jer kad netko kome idu igre otkrije da može pristojno živjeti dok se bavio onime što voli, naravno da će se tome posvetiti. Stoga, broj igrača će rasti, s time i gledanost, s time i broj turnira, s time i marketing, s time i e-sport u konačnici.