https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / javantura-otkrila-kolike-su-place-java-developera

Javantura otkrila kolike su plaće Java developera

Drugo izdanje Javanture, stručne konferencije o Javi i srodnim tehnologijama, održano je ove subote u Zagrebu. Java je najpopularniji programski jezik na svijetu koji koristi više od devet milijuna developera, a konferencija Javantura v2 koju su organizirali Hrvatska udruga Java korisnika (HUJAK) i Udruženje za IT HGK jedno je od ključnih događanja namijenjenih Java programerima u Hrvatskoj.

Oko 200 sudionika, većinom softverskih developera i arhitekata te voditelja projekata, ali i značajan broj studenata, kroz 16 predavanja organiziranih u dva slijeda imalo je priliku saznati najnovije trendove vezane uz Javu te se upoznati s nekima od aktualnih projekata, odnosno detaljima poput arhitektura sustava te tehnologija i alata korištenih u njihovom razvoju. Cilj i želja organizatora bila je predstaviti raznolike teme zanimljive širem krugu sudionika te osigurati kvalitetnu razmjenu iskustava i čvršće povezivanje IT zajednice koja dijeli slične interese. Java developeri su najtraženija kategorija programera u Hrvatskoj s udjelom od oko 24 posto i prema istraživanju koje su pred šest mjeseci na 450 hrvatskih IT tvrtki proveli HGK, HUP i Algebra, a procjenjuje se da je globalno taj postotak još i veći.

Posebnost konferencije je da ju je pokrenula baš sama hrvatska Java zajednica okupljena u udruzi HUJAK, pod sloganom “organized by the community for the community“, a HUJAK se također pohvalio i kako je u tri godine postojanja uspio okupiti više od 1500 programera i 36 tvrtki članica, među kojima su primjerice APIS IT, Asseco SEE, CROZ, Ericsson NT, FINA, Infobip, KING ICT, Liferay, Pet minuta, RealNetworks, Sedam IT i SV Group.

U sklopu konferencije organizirana je i anketa čiji je cilj bio doći do iznosa prosječnih plaća među Java developerima u Zagrebu. Kako pokazuju rezultati ove ankete provedene među sudionicima, prosječna plaća Java programera početnika iznosi 5266 kuna neto, dok Java programeri s više od jedne godine iskustva u prosjeku dobivaju 7510 kuna mjesečno. Programeri s više od pet godina iskustva u prosjeku zarađuju 9464 kune mjesečno. Najveća plaća u sklopu ovog uzorka iznosila je 13000 kuna. Najčešće beneficije Java developera su posjedovanje službenog laptopa (82,4 posto) i službenog mobitela (52,9 posto). Kad su u pitanju prekovremeni sati, 32 posto ispitanika odgovorilo je kako mjesečno radi 180 sati ili više. Provedena je anketa i među studentima o njihovim uvjetima rada, no zbog malog uzorka teško je procijeniti točnost podatka o prosječnoj neto satnici u iznosu 22,60 kuna.

“Nije neobično što je Java najpopularniji programski jezik u Hrvatskoj, jer je globalno isto tako, pogotovo kad znamo da iza njega stoji niz velikih tvrtki poput Oracla, Googla, IBM-a, Red Hata i Amazona te jedna od najvećih open source zajednica.“ - rekao je Branko Mihaljević, predsjednik HUJAK-a i organizator konferencije. “Danas se u Javi programira praktički sve, od pametnih kartica, IoT uređaja i Android mobilnih aplikacija, preko TV prijamnika i Blue-Ray čitača, pa sve do poslužiteljskih i cloud aplikacija.“ naglasio je Mihaljević.

Održavanje konferencije Java zajednice u Zagrebu dodatno je potaknuto uspjesima organizacije niza drugih stručnih konferencija, među kojima su i tri konferencije JavaCro, a Javantura v2 održana je zahvaljujući nizu volontera iz HUJAK-a te sponzorima Asseco SEE, CROZ, Evolva, RIT Croatia, Oracle Hrvatska i Nestle uz medijske pokrovitelje časopis Mreža te portale Racunalo.com i cropc.net.