https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / do-2025-u-sad-u-ce-se-preko-5g-mreza-ostvarivati-polovica-svih-konekcija

Do 2025. u SAD-u će se preko 5G mreža ostvarivati polovica svih konekcija

Američko mobilno tržište doživjet će velike promjene s dolaskom mobilnih mreža pete generacije (5G) i to se dodatno potvrdilo kroz izvješće koje je objavio GSMA. Prema njemu, do 2025. godine će 49 posto tržišta činiti upravo 5G, koji dolazi u punom jeku u ljeto 2019., ali bit će šire dostupan tek s početkom 2020., ako ne i kasnije.

Nije ni to sve, 4G će na krilima naprednije mreže doživjeti uzlet i 2020. činit će 84 posto tržišta, što je odlično jer praktički svaki djelić Sjedinjenih Američkih Država bit će pokriven na adekvatan način. Primjerice, prošle godine zabilježeno je 63 posto 4G pokrivenosti u SAD-u.

Također, 81 posto od svih tih povezanih uređaja bit će pametni telefoni, a SIM konekcija u brojci bit će 2020. 585 milijuna, osjetno više nego 452 milijuna iz 2016. Ali, kad stigne 5G, podijelit će se situacija pa će 208 milijuna uređaja biti na toj bržoj mreži, a ostatak na onim sporijima kao 4G. Kako god se okrene, bit će to sjajna situacija. Posebno kad se radi o 5G.

Jer, prednosti koje ova tehnologija nudi su enormne, 5G brzine bile bi do 10 Gbps ili do 20 puta brže no što nam se nudi u ovom trenutku. I u takvoj situaciji najveći procvat doživjet će Internet stvari (IoT) jer da bi se implementirao onako kako se očekuje, potreban je upravo 5G, bez njega sve skupa nije kako treba jer aktualna mreža ne može ispuniti potencijal te nove tehnologije.

Samo, da bismo došli do 5G treba se suočiti sa spomenutim preprekama. Neke od njih su bazne stanice, čiju ulogu treba promijeniti. Trenutno se mobiteli i drugi uređaji spajaju na mrežu tako što stvaraju poveznice za preuzimanje i slanje podataka s obližnjom baznom postajom. Za 5G bi te bazne postaje morale postojati svakih nekoliko kilometara, a to je dosta nepraktično.

Također, 5G mreža mogla bi se oslanjati na više različitih frekvencija, koje podatke prenose različitom brzinom i imaju raznovrsne karakteristike. To bi moglo dovesti do mreža koje se prilagođavaju trenutnim potrebama uređaja za prijenos podataka.

Sve u svemu, odgovorni za donošenje 5G tehnologije tvrde da problema neće biti i da su spremni za sve izazove koji stoje pred njima.