Uspješno iskorištene investicije Codeanywhera

Uspješno iskorištene investicije Codeanywhera

Domaći startupovi polako ali sigurno grabe investicije, a o planovima što će biti s jednom od njih razgovarali smo s Ivanom Burazinom iz Codeanywherea koji ističe kako se zbog ulaska u startup akcelerator morate preseliti i na to morate biti spremni. Zahvaljujući investicijama, kako sam ističe postali su „prva tvrtka“.

Kada govorimo o vašem proizvodu Codeanywhere nakon relativno dugo vremena krenuli ste i na investicije izvana. Kakva su iskustva sa stranim investitorima?

Našu prijašnju investiciju smo dobili prije 14 mjeseci, a investicije najčešće se rade s planom da će se potrošiti u roku od 18 mjeseci, tako činjenica da sada potencijalno tražimo investiciju je u skladu s našim planom.

Najbitnija stvar jest to sto ne postoji strani ni domaći investitor, postoje samo investitori i startupi, to jest bitno je naći ljudi s kapitalom koji vjeruju u to što radite i neće razmišljati o tome odakle je tko. Naš prvi investitor je bio Hrvat, drugi je bio hosting kompanija iz Denvera, te sada Techstars koji je iz Bostona. Već progovaramo s ljudima iz svih zemalja svijeta.

Otišli smo u SAD jer je to uvjet da budete u Techstars. U principu ako želite bit dio bilo kojeg akceleratora uvjet je da se preselite u grad u kojemu se nalazi, tako da smo mi otišli u Boston.

Ulazak kao čin u jedan od najboljih akceleratora kao sto je Techstars, daje vam određeni kredibilitet. Naime u svakom "batch-u" ili razredu Techstars prima se maksimalno 12 tvrtki, odnosno jedva 1 posto od ukupnog broja prijavljenih. To jest po statistici teže je ući u Techstars nego u primjerice na Harvard. To samo po sebi nešto znaci.

Koji ključni razlog odlaska u SAD i gdje se točno vide u sadašnjem akceleratoru ili dalje?

Sto se tiče konkretnog raspored i što ćemo raditi unutar Techstarsa, sve tvrtke imaju isti raspored kroz 3 mjeseca koliko traje program i to izgleda nekako ovako - prvi mjesec je tzv. Mentor Madness gdje većinu vremena provodimo upoznavajući mentora, investitora. Drugi mjesec se radi na proizvodu odnosno Techstars ekipa pomogne kako god može da se razvije proizvod u pravom smjeru. U trećem mjesecu se većinom posao svodi na pripreme za prezentaciju i za veliko finale - Demo Day.

Na Demo Dayu Techstars okupi 500-1000 investitora ispred kojih sve tvrtke imaju priliku prezentirati svoje projekte te pokušaju skupiti nove investicije.

Techstars tvrtke u prosjeku skupe 2 milijuna dolara investicije nakon sto prođu Techstars akcelerator.

Koliko je dosad trajao razvoj proizvoda, koje su bile njegove ključne faze?

Možemo razlučiti 3 faze, PHPanywhere naša prva iteracija projekta koja je u biti bila hobi koji smo započeli 2008-te. Tako je nastao Codeanywhere kojem smo nadjenuli novo ime i nakon prve investicije od 32 tisuće dolara osnovali smo tvrtku. U trećoj fazi dobili smo investiciju od 600 tisuća dolara te „prepisali“ cijelu aplikacije i zaposlili ljude te postali “prava“ tvrtka.

Kada govorimo o vremenu, treba spomenuti i novac. Koliko je novca uloženo u razvoj proizvoda i tijekom razvoja od čega se financirao razvoj?

Vedran Jukić i ja smo suosnivači projekta i sav naš osobni rad je uložen u Codeanywhere , a sve ostale troškove smo financirali od Investicije i od prihoda koji je ostvario Codeanywhere.

Koja su očekivanja od rada u SAD-u - nova ulaganja, razvoj ili je primarni cilj prodaja tvrtke?

Prodaja tvrtke uopće trenutno nije nam na pameti niti je to opcija, glavni cilj je razvit tvrtku dalje.

Niste dugo u SAD-u, koja su dosadašnja iskustva, jesu li ona primjenjiva kod nas i što biste poručili onima koji izlaz vide u startup svijetu?

Svako okruženje je drugačije i teško je nešto doslovno prenijeti s jednog mjesta na drugo. Poruka onima koji vide izlaz u startup svijetu bi preporučio isto kao i svima drugima koje traže izlaz u bilo kojem poslu - Morate se mnogo toga odreći, riskirati, raditi i preživjeti. I to svaki dan!

U Hrvatskoj organizirate konferenciju, što je bio primarni cilj njezine organizacije i planirate li ju nastaviti i sljedeće godine?

Točno, u Splitu već tri godine zaredom organiziramo Shift Konferenciju kao jednu od najvećih startup konferencija u jugoistočnoj Europi. To sam započeo može se reći slučajno. Naime sa svojim startupom sam putovao po takvim eventima po svijetu i na jednom eventu u Beču sam shvatio da kod nas takvo nešto ne postoji i da ću to promijeniti. I tako se rodila ideja o Shiftu. Broj sudionika na Shiftu raste 100% iz godine u godinu tako da i da želimo prestat organizirat, ne možemo!