Tvrtke bi se trebale početi pripremati za prestanak podrške za Windows 7

Tvrtke bi se trebale početi pripremati za prestanak podrške za Windows 7

Windows XP su prošlost, ali Microsoft je od toga više izgubio nego dobio jer se korisnici nisu „preselili“ na njihove novije operativne sustave. Ili su to činili presporo pa je došlo do onoga što se osjetilo u 2013. godini - pad prodaje osobnih računala, laptopa i pad profita od prodaje operativnih sustava.

Stoga ovaj put iz Microsofta upozoravaje sve poslovne i ine organizacije da ne griješe ponovno te da se na vrijeme pripreme i promjene operativni sustav. Naime, 2020. godine prestaju dolaziti sigurnosne nadogradnje za Windows 7 i prije no što se to dogodi bi korisnici morali promijeniti operativni sustav, ili će kaskati. Naravno, a kaskat će i zarada Microsoftu i proizvođačima osobnih računala i laptopta.

No uistinu nije tu bitna samo zarada za velike tvrtke u tom poslu, bitno je promijeniti operativni sustav na vrijeme kako bi se izbjegli potezi u zadnji čas, kako bi se na vrijeme prilagodio novi operativni sustav potrebama organizacije i kako bi zaposlenici bili dovoljno educirani za korištenje novog operativnog sustava. Nije to sve skupa šala, kad je riječ o organizacijama koje imaju na stotine računala i stotine i stotine zaposlenika, koji svakodnevno rade na osobnim računalima i laptopima, bitno je sve izvesti na vrijeme. Ne treba ni pričati što je s onim organizacijama koje imaju tisuće zaposlenih...

Ali, treba gledati i nešto pozitivno za Microsoft. Windows XP je zauzimao osamdeset posto tržišta i zato je prijelaz bio tako bolan i toliko se osjetio. Windows 7 ima 51 posto tržišta i to je osjetno manje, ali treba računati da će do 2020. godine oko četiri milijarde ljudi koristiti osobna računala ili laptope, što je dvostruko više nego u najbolje doba Windowsa XP.

Također, vrijeme Windowsa 7 polako nestaje, aplikacije zauzimaju veliki dio operativnih sustava i upravo će kompatibilnost s njima biti najveća i najkompliciranija stavka. Stoga je također bitno napraviti prijelaz što prije, odnosno biti što pripremljeniji za njega.

Ukoliko bi se baš slušalo stručnjake i sami Microsoft, bilo bi najbolje odmah prijeći na Windows 9, čim izađe sljedeće godine. Na njemu će se bazirati sve što slijedi i "kupilo" bi se desetak godina tim potezom.