Strojno učenje uvelike pomaže Googleu u sprječavanju instaliranja zloćudnih aplikacija na Android

Strojno učenje uvelike pomaže Googleu u sprječavanju instaliranja zloćudnih aplikacija na Android
Ilustracija

Google se kroz godišnji izvještaj o sigurnosti Androida pohvalio da je taj mobilni operativni sustav pouzdan i siguran kao konkurentski iOS. Oni koji nisu vjerovali u to sad mogu vidjeti i brojke zbog kojih Google slavodobitno govori o Androidu u 2017. godini. Naime, za sve se hvali strojno učenje, koje je implementirano u Google Play Protect uslugu učinilo mnogo na zaštiti korisnika.

Konkretnije, spriječilo se na taj način 60,3 posto tzv. potencijalno opasnih aplikacija (PHAs) i zaštitilo više od dvije milijarde Android uređaja. Uz to, više od 700 tisuća aplikacija je uklonjeno jer su kršile pravila korištenja Google Play Storea, što je 70 posto više nego godinu ranije. Dakle, situacija se po pitanju kontrole uvelike poboljšala.

I bez obzira na strojno učenje, poboljšane su još neke stavke. Primjerice, Android ima kao glavni prioritet sigurnost pa čim pokrenete uređaj po prvi put, on ima namještene sigurnosne postavke koje će zaštititi i one korisnike čije znanje i nije na najvišim razinama. Osim tog poteza, Google posljednjih godina ima program nagrađivanja (Bug Bounties), pomoću kojeg oni s najviše znanja traže sigurnosne propuste i bugove svih vrsta, prijavljuju ih Googleu te za to dobiju novac.

Kako bi se dodatno osigurao da će zaštita korisnika biti vrhunska, Google brine kroz nadopune i nadogradnje, koje inače ovise o operaterima i proizvođačima pa kasne. Ali... Već prošle godine rok u kojem se novosti Androida uvode na uređaje smanjio se na 90 dana, što je bolje nego u 2016. kad je polovica Android korisnika u 12 mjeseci dobila samo jednu nadopunu sustava.

Dakle, jasno je da se Google trudi zaštititi korisnike i pridobiti njihovo povjerenje. Ako se ovako nastavi, svakako će uspjeti u svom naumu i možda se bolje pozicionirati u poslovnom svijetu, koji zbog nedovoljne sigurnosti izbjegava Android.