Što nam je donio Microsoft Build: Windows 10, Microsoft Edge, Continuum, Hololens

Što nam je donio Microsoft Build: Windows 10, Microsoft Edge, Continuum, Hololens

Microsoft je u San Franciscu održao konferenciju Build 2015 i otkrio developerima na koji način će se za njih odvijati situacija u bližoj budućnosti, na što trebaju obratiti pozornost i kako će im Microsoft u svemu pomagati. No bila je to prilika i da se predstave neke novosti. Nažalost, ne i datum izlaska Windows 10 oeprativnog sustava.

On donosi revoluciju i različito pristupanje radu na aplikacijama i softveru u globalu. Kao što donosi i novo iskustvo za svakog korisnika. Rekao je i prvi čovjek Microsofta Satya Nadella da ovdje nije riječ o novoj verziji Windowsa već da je riječ o novoj generaciji, nečemu što će donijeti promjene.

Što se developera tiče, trebalo bi im sve biti olakšano. U smislu da neće morati jedne te iste aplikacije raditi za sve platforme odvojeno jer bit će sinkronizirane i prilagodljive za sve platforme. Primjerice, lako će integrirati Xbox Live i Cortanu u aplikacije, a na Windows Phone će biti moćniji od prethodnih verzija i dostupni kod 90 mobilnih operatera diljem svijeta.

Predstavljen je novitet pod imenom Windows Spotlight, koji korisnika obavještava o svemu što se događa i što bi moglo biti interesantno u trenucima dok je uređaj zaključan. Naravno, ako korisnik ne želi primati obavijesti o određenoj tematici, slobodan je to ugasiti. Ili namjestiti što ga zanima. Dobra je to stvar jer mnogi uređaji dok su zaključani blokiraju aplikacije pa ih ne vidimo dok ga ne otključamo. Ili jednostavno ne želimo za sve otključavati uređaj, ovako imamo sve odmah.

Zanimljivost je da će Microsoft za Windows 10 uvrstiti i aplikacije koje su dostupne na iOS i Androidu, čime ne drži svoje korisnike u mraku te samim time čini "most" koji je nedostajao. Naime, Windows Phone se ne prodaje dobro i iz razloga što mnogo aplikacija nedostaje. Ujedno, postojat će i poslovne aplikacije u posebnom Windows Store for Business pa se neće gubiti u gomili ostalih.

Sve to posljednje navedeno itekako se tiče developera jer žele znati kako sve te aplikacije jednostavno "pretočiti" na novi operativni sustav. Proces je jednostavan, neovisno o tome je li kod aplikacija .NET ili Win32. Jer, Visual Studio kompilira Javu, C++, Objective-C i prilagođava ih prema mogućnostima i potrebama "desetke".

Također, nakon ove konferencije se internet preglednik na kojem radi Microsoft više ne zove Spartan nego Microsoft Edge. Previše podsjeća na Samsung Galaxy S6 Edge. No sigurno su dobro promislili o svemu i možda postane popularan, što nije teško jer mu je konkurencija prethodnik Internet Explorer.

Microsoft je pokazao i kako radi Continuum te uvjerio prisutne da se aplikacije uistinu prilagođavaju ovisno o veličini zaslona i uređaju. Što se Cortane tiče, dobiva novo korisničko sučelje kako bi djelovala što prirodnije. Zanimljivost je da Cortana može slati poruke našim kontaktima kad joj to kažemo, bez potrebe da otvaramo aplikaciju.

Za kraj je Microsoft predstavio mogućnosti Hololensa i oduševio prisutne jer izrazito realno prikazuje u 3D sve što nas okružuje. No to je tek početak, Hololens će se dalje razvijati i omogućavati korištenje kroz Skype, za igre, zabavu...