Stižu nam sponzorirane aplikacije u Google Play

Stižu nam sponzorirane aplikacije u Google Play

Google je objavio u posljednjem izvješću da su dizajneri aplikacija dobili sedam milijardi američkih dolara od ukupnih prihoda koje generira Google Play. To nije nimalo loše za njih i za Google koji od aplikacija sve bolje živi.

Točnije, ispada da svaki od milijardu Android korisnika plaća sedam dolara godišnje dizajnerima aplikacija. Daleko je to još od Applea i njihovih prihoda od aplikacija, ali se razlika smanjuje iz godinu u godinu. Točnije, profit Applea je 15 milijardi dolara, a Googlea 3,5 milijarde dolara. I bit će više jer nizom poteza kao lakše pretraživanje i pozicioniranje, pomažu dizajnerima aplikacija da što bolje i lakše prodaju proizvod.

Ali Android ima bazu na kojoj može graditi budućnost jer njihovi mobilni uređaji imaju apsolutnu dominaciju na tržištu, oko 80 posto svjetske populacije koja koristi pametne telefone ujedno koristi i Android operativni sustav dok je njih 15 posto na iOS operativnom sustavu. Dakle, razlika je nekih 65 posto i to se vidi po broju preuzimanja aplikacija, samo što u priču dolaze drugi faktori kad se govori o prihodima.

Zna se da Android postoji i na uređajima koji vrijede svega stotinu američkih dolara, što znači da onaj tko se odluči na kupovinu takvog uređaja sigurno nema novca za aplikacije. Zna se i da iPhone vrijedi oko 600 američkih dolara, što znači da netko tko si može priuštiti takav uređaj, može i odvojiti pokoji dolar za aplikaciju. Samim time činjenica da je Google Play prošle godine imao prednost od 25 posto ne predstavlja previše.

Uz sve ovo, Google Play ima i više kreatora aplikacija, njih 388 tisuća u odnosu na njih 282 tisuće kod Applea i 48 tisuća kod Amazona. No ono što treba radovati jest da su svi troje zabilježili rast od oko 50 posto na tom planu. Dakle, posao s aplikacijama je iznimno zanimljiv mnogima.

Što se broja aplikacija tiče, Google Play ih ima 1,43 milijuna, Apple ih ima 1,21 milijun.