Sakač: Inovativnost najvažniji kriterij za IDC CIO nagrade

Sakač: Inovativnost najvažniji kriterij za IDC CIO nagrade

Uskoro, po drugi put, kreće izbor najboljih IT projekata i najboljih IT menadžera u organizaciji IDC Adriatcsa, o čemu smo razgovarali s predsjednikom žirija Borisom Sakačem koji je informatički podržao nekoliko Olimpijskih igara i ima ogromno znanje kada je riječ o IT-u. Ujedno je bio i jedan od direktor APIS IT-a koji je prošle godine proslavio 50 godina poslovanja.

U informatičkim krugovima već prozvana kao „CIO Oscar“, nagrada se dodjeljuje direktorima IT-a u privatnom i javnom sektoru na temelju ključnog projekta, pokrenutog odnosno realiziranog unutar organizacije ili tvrtke tijekom 2014.  godine, a Sakač kao neke od ključnih kriterija ističe inovativnost, kvalitetu implementacije i provedbe projekta.

Koji su ključni kriteriji za odabir CIO-a godine?

Prvi i najvažniji kriterij je inovativnost kako bi bili prepoznati i nagrađeni oni koji su predvodnici u identifikaciji i implementaciji tehnoloških promjena i oni koji usvajaju najsuvremenija IT rješenja. Tu je i ocjena na koji način je implementacija projekta utjecala na svakodnevno poslovanje, kako projekt utječe na povećanje poslovnih rezultata, povećanu produktivnost i efikasnost poslovanja. Nije zanemariva ni troškovna učinkovitost kojom se mjeri kako projekt utiče na smanjenje troškova, a time i na povećanje profitne stope. U projektima realiziranim u neprofitabilnim sredinama u javnom sektoru značajna je i ocjena utjecaja na povećanje efikasnosti i pojednostavljenje procesa, kako bi se korisnicima omogućila jednostavnija i brža konzumacija usluga.

Iz vaše dugogodišnje prakse i iskustva, koje su najvažnije odlike dobrog IT menadžera (CIO)?

Po mom iskustvu, dobar CIO sposoban je prije početka rada na nekom projektu pravilno procijeniti da li je projekt realan, odnosno procijeniti vjerojatnost da li će projekt naići na stvarnu podršku u fazi realizacije. Više se puta dešavalo da je usprkos evidentnim prednostima koje neki projekt donosi sredini u kojoj se trebao primijeniti, isti bude „odbačen“ ili sabotiran jer tek u fazi primjene postane očito kako su neki interesi pojedinaca ili grupa ugroženi.

Druga važna odlika CIO-a je način pristupa kompleksnim projektima. Ako njihova realizacija nije predviđena u fazama, kod kojih će svaka od faza relativno kratko trajati i odmah davati vidljive rezultate, podrška će se vremenom smanjivati, a vrlo često i sasvim izostati.

Dobar CIO mora pažljivo birati suradnike za svaku fazu projekta. Dok su „genijalci“ vrlo korisni u prvim fazama projekta - kad se dizajniraju rješenja i definiraju ciljevi - kada je posao najkreativniji, oni postaju vrlo opasni u tzv. „dosadnim“ fazama kada treba detaljno razraditi aplikacije, testirati ih i dokumentirati. Tada umjesto da se usredotoče na taj dio posla, vrlo često pokušavaju proširiti funkcije ili redizajnirati već dogovoreno rješenje, i tako ponovo doći u poziciju da se bave poslom koji njih veseli. Radi toga je jako važno osloniti se pretežno na „prosječne“ izvršitelje koji su u stanju projekt dovesti do kraja.

Uloga IT menadžera u modernom gospodarstvu je sva važnija tako da su oni u posljednjih 15-20 godina postajali ili pridruženi članovi uprave ili su direktno postajali članovi uprava (dobivali C-level). Što se to promijenilo u svijetu da su IT menadžeri postali prepoznati kao ravnopravni dio businessa?

Prije trideset i više godina uglavnom su se informatizirali rutinski poslovi, najčešće u području financijsko-ekonomskog poslovanja. Tipične IT aplikacije tih godina bile su u pravilu orijentirane na procese u domeni člana uprave zaduženog za ekonomsko poslovanje, pa je i IT služba najčešće bila organizacijski smještena u sektor kojim je on rukovodio.

S vremenom područja primjene IT-a sve su se više širila, tako da danas gotovo i nema procesa u kome IT nema neku, ponekad i vrlo važnu ulogu. Postalo je evidentno da se o IT-u ne može starati netko koji je prvenstveno, a ponekad i isključivo, zainteresiran da se unaprijede samo procesi pod njegovim ingerencijama.

Kako se paralelno s uvođenjem IT-a u cjelokupno poslovanje vrlo često mijenja i organizacija, bilo je neophodno da osoba zadužena za IT bude uključena u svakodnevni rad uprave.

Širenjem područja primjene, ulaganja u IT postaju sve veća, pa i to doprinosi „važnosti“ onih koji su zaduženi da ga implementiraju.

Može li se danas u tvrtkama funkcionirati bez ravnopravnog razgovora IT i business odjela?

Vrlo teško. No naravno potrebno je pokušati uspostaviti ravnopravnost s obje strane. Ukoliko IT pokušava nametnuti svoje poglede na način rješavanja problema, a da pritom nije do detalja upoznat s problematikom procesa koji se želi informatizirati i ne pokušava saslušati i uvažiti mišljenje druge strane, izazvati će otpor poslovnog odjela. Vrlo je često taj pristup „s visoka“ uzrokovao propast dobrih projekata. Vjerojatno su najučinkovitiji pristupi kada se korisnike uspije uvjeriti da su upravo oni ti koji predlažu vaše rješenje.

Kako uskladiti rječnike da se IT i business menadžeri dobro razumiju s obzirom da se i jedna i druga strana koriste vrlo specifičnim izrazima i kraticama?

Tu nema dvojbe - IT menadžer mora prilagoditi svoj rječnik kad razgovara sa suradnicima iz ostalih sektora. Upotreba specifičnih IT izraza i kratica izaziva odbojnost kod sugovornika i najčešće se doživljava kao nepotrebna mistifikacija i „pravljenje važnim“. Za razliku od korisnika, IT menadžer se mora potruditi da ovlada terminologijom koja je specifična za proces u kojem se želi primijeniti informacijska tehnologija.