Potrošnja na blockchain rješenja eksponencijalno raste, a trend će se još pojačati

Potrošnja na blockchain rješenja eksponencijalno raste, a trend će se još pojačati
DepositPhotos

Blockchain tehnologija uzletjela je na razinama iznad onih vezanih striktno za kriptovalute pa IDC prognozira da će u ovoj godini na rješenja vezana uz nju biti potrošeno 2,1 milijarda američkih dolara na globalnoj razini. Osjetno je to povećanje jer u 2017. potrošnja je bila na 945 milijuna dolara.

Rast će se nastaviti i narednih godina, a u 2021. bi potrošnja trebala biti na 9,2 milijarde dolara, što je u odnosu na petogodišnje razdoblje rast od 82,1 posto. Dokaz je to da IT industrija proučava blockchain i traži načine kako ga implementirati u svakodnevicu, prvenstveno zbog sigurnosti i praktičnosti koju nudi.

Naime, za blockchain računalni stručnjaci tvrde da se ne može "probiti" i da zbog toga u nekim većim okvirima izvođenja transakcija postaje nekorisna, a samim time završit će na marginama. Ako je vjerovati financijskim stručnjacima. Nije potreban posrednik prilikom transakcija i samim time sami koncept bankarskog sektora nekako pada u vodu. No, problem je i što se transakcije mogu pratiti. I na tome se lome koplja. Barem kad se radi o financijskom segmentu korištenja blockchaina. Izvan svijeta kriptovaluta, situacija je nešto drugačija, ali temelji nisu.

Jer, zbog načina na koji je tehnologija izvedena nudi se kao idealno rješenje na mnogim poljima, ponajviše onom vezanom uz Internet stvari (IoT), koji će procvjetati čim mobilne mreže pete generacije (5G) postanu stvarnost. Dakle, na desetke milijarda spojenih uređaja, stotine milijarda američkih dolara u prihodima... Treba to zaštititi i objediniti na najjednostavniji način. A ostaje dojam da je to upravo blockchain.

Što se tiče država koje će trošiti najviše na blockchain, na prvom mjestu su Sjedinjene Američke Države s 40 posto udjela u globalnoj potrošnji, a potom slijedi zapadna Europa s 15 posto te Kina i okolica (bez Japana) s nešto manje od deset posto.