Oreščanin: Rast prihoda i okretanje izvozu uz nova zapošljavanja

Oreščanin: Rast prihoda i okretanje izvozu uz nova zapošljavanja
Dražen Tomić / Tomich Productions

Tvrtka Poslovna inteligencija otvorila je svoju novu podružnicu i to tvrtku u Austriji o čemu smo razgovarali s jednim od osnivača Draženom Oreščaninom koji ističe da su im u proteklih nekoliko godina prihodi kontinuirano rasli, a rastao je izvoz koji je dosegao čak 70 posto ukupnih prihoda.

Sve je to, kako ističe Oreščanin, rezultiralo i rastom zaposlenih kojih je sada premašio brojku od 100 ljudi i uredima u četiri države. On napominje kako je ova godina na razini očekivanja i nastavlja se rast iz prethodnih godina.

Otvorili ste tvrtku Austriji. Nastavak je to razvoja i izvoza. Što je dosad sve postignuto?

Odlučili smo promijeniti fokus naše tvrtke na izvozna tržišta negdje krajem 2010. godine, na vrhuncu krize koja je tada potresala i svijet i Hrvatsku. Do tada smo radili isključivo u Hrvatskoj i zemljama regije u kojima se možemo sporazumijevati na materinjem jeziku, ali imali smo povjerenja u naša znanja, vještine i rješenja. Od 2011. do 2016. prihodi su nam rasli u prosjeku 18% godišnje, svake godine je udio izvoza u prihodu sve više rastao, da bi prošle godine došli do toga da preko 70% prihoda od usluga ostvarujemo na stranim tržištima. Broj zaposlenih je od tadašnjih pedesetak narastao na gotovo 120 u četiri države danas. U Zagrebu smo nakon nekoliko godina funkcioniranja na dvije lokacije prije nekoliko tjedana uselili u novi izuzetno funkcionalan poslovni prostor u Fabrici gdje ponovo možemo biti svi zajedno.

Prema izvještajima koje upravo objavljuje ICT Business o rezultatima 2016. i prethodnih godina vidi se naš kontinuirani rast iz godine u godinu, te se nalazimo negdje oko petnaestog mjesta po svim pokazateljima među tvrtkama koje se bave implementacijom informacijskih sustava i razvojem softvera. To je po meni izniman rezultat, budući da se bavimo samo jednim relativno malim segmentom implementacije analitičkih sustava.

Ono što je ipak najvažnije je da je Poslovna inteligencija kao firma postala sinonim za područje poslovne inteligencije i analitike. Ako želiš raditi u tom području, Poslovna inteligencija je najbolje mjesto u regiji (a i šire), gdje ćeš raditi s vrhunskih stručnjacima na vrhunskim projektima. Zahvaljujući takvom imidžu i našim rezultatima,  uspijevamo privući i zaposliti ponajbolje mlade stručnjake u Hrvatskoj i regiji.

Što planirate s tvrtkom u Austriji?

U Austriji već dugi radimo za Addiko banku i HETA Asset Resolution, radili smo neke manje projekte i za druge korisnike, a i mnogi drugi naši korisnici u regiji su u vlasništvu austrijskih tvrtki kojima trebaju naša rješenja. Također, neki naši tehnološki partneri nemaju kvalitetnih implementatora u Austriji, te nam se tu otvaraju dodatne prilike. I konačno, austrijska tvrtka će imati puno lakši pristup cijeloj DACH regiji koja nam je izuzetno zanimljiva. Kao i drugdje, za isporuku naših rješenja ćemo kombinirati resurse s lokalnog tržišta i resurse iz Hrvatske.

Kakvi su izvozni planovi za budućnost?

Planova imamo puno i vrlo su ambiciozni, teško je sve ukratko ispričati. Kao i uvijek, ograničavajući faktor su resursi kojih nema dovoljno niti za razvoj poslovanja a često niti za realizaciju, pa dolazimo u situaciju da neke projekte za koje nas korisnici žele angažirati ne možemo prihvatiti. Uglavnom pokušavamo na istočnim tržištima, koja nisu tako razvijena, raditi preko partnera koji prodaju i implementiraju naša rješenja, a na zapadnim tržištima se primarno traži naša ekspertiza za pojedine tipove projekata i pojedine tehnologije. Cilj nam je i dalje ugovarati što kvalitetnije projekte, na izazovnim projektima za korisnike koji znaju što hoće i koji su spremni to platiti.

Kakvom ocjenjujete ovu godinu u odnosu na prošlu?

Godina ide u skladu s očekivanjima, u prvoj polovici godine smo ostvarili rast prihoda koji smo očekivali i koji se nastavlja na rast iz prethodnih godina. Uz nekoliko novih projekata za postojeće korisnike, radimo na još nekoliko potencijalnih novih izuzetno zanimljivih ugovora za korisnike uglavnom u zapadnoj Europi. U Hrvatskoj ima nekih pozitivnih pomaka na tržištu što nas veseli, ali ostajemo fokusirani na strana tržišta gdje se naša ekspertiza cijeni i gdje u konačnici možemo dobiti bitno višu cijenu za naša rješenja i usluge.

Što se na tržištu promijenilo i što korisnici danas traže - koja su to rješenja?

Glavna tema ove godine je definitivno GDPR i rješenja vezana za usklađivanje s regulativom, gdje imamo izuzetno kvalitetno vlastito rješenje za upravljanje životnim ciklusom korisničkih suglasnosti, te za podatkovnu infrastrukturu Informatica proizvode. Projekti koje radimo po svijetu uglavnom se odnose na migraciju podataka i aplikacija u oblak, a sve više ima projekata koji se bave Data Governanceom, kvalitetom podataka i naravno analitikom velikih podataka.

Razvijate i vlastite modele i rješenja. Koje biste posebno istaknuli i kakva je danas njihov primjena?

Naši glavni proizvodi su industrijski podatkovni modeli skladišta podataka za komunikacije, bankarstvo i osiguranje. Posebno bih istaknuo model za komunikacije koji je implementiran kod trinaest operatera na tri kontinenta, na raznim platformama, te za fiksne, mobilne, podatkovne i konvergentne usluge. Operateri koji koriste naš model imaju preko 40 milijuna aktivnih korisnika, za koje prate informacije u skladištima podataka baziranim na našem modelu. Također bih istaknuo naš novi proizvod za analitiku sadržaja, koji operateri mogu koristiti za analizu IPTV, Digital TV i OTT sadržaja koji konzumiraju njihovi korisnici, te već spomenuto rješenje za upravljanje suglasnostima za potrebe GDPR regulative.