Najveći VR developeri formirali Međunarodnu organizaciju za virtualnu stvarnost

Najveći VR developeri formirali Međunarodnu organizaciju za virtualnu stvarnost
Fotolia

Virtualna stvarnost trebala bi uzeti maha dogodine, a potom na tom valu nastaviti s uspjesima i narednih godina, ali trenutno je situacija poprilično klimava pa se čak i najveći proizvođači ustručavaju riskirati. Upravo zato najavljuje se Međunarodna organizacija za virtualnu stvarnost (GVRA - The Global Virtual Reality Association).

Kroz nju bi se razmjenjivala iskustva, promovirale nove tehnologije i određivali standardi vezani uz industriju. Dakle, zajedništvom bi se stiglo do cilja, što je veliki plus i prednost u odnosu na aktualnu situaciju. Jer, virtualna stvarnost budućnost je zabavne industrije, a možda i poneke druge jer simulacija svega oko nas svakako se može pretočiti u ono virtualno i na taj način pomoći da se nešto savlada, da se nešto shvati i da se ljudi zabave.

Sasvim sigurno će gejmerima sve to biti itekako interesantno, a trebalo bi oživjeti i gejmersku industriju baziranu na desktop računalima. Posebno bi se to trebalo osjetiti u 2017. godini, barem ako je vjerovati prognozama.

Primjerice, za VR i AR uređaje zainteresirano je 47 posto ispitanih muškaraca i 25 posto žena iz Sjedinjenih Američkih Država, čak 31 posto muškaraca bi platilo za njih 250 ili više američkih dolara, a na isto bi se odvažilo 16 posto žena. Također, 16 posto muškaraca već posjeduje takav uređaj, dok ga posjeduje i šest posto žena.

Sjajne su to vijesti i idu u prilog svemu što se priča. Ipak, naglašava se da bez spuštanja cijena neće biti prave eksplozije. Primjerice, trenutno je VR i AR uređaj za PlayStation 4 skuplji za stotinu američkih dolara od same konzole... Dakle, 399 dolara u odnosu na 299 dolara.

Ukratko, svi potrebni temelji za uspjeh su tu, ali netko se treba napraviti konkretniji iskorak. Facebook, Microsoft, Google, HTC, Sony i Samsung jesu krenuli u ovaj svijet, ali nisu baš previše "utabali" put proizvođačima zabavnog sadržaja, ili općenito bilo kakvog sadržaja. Također, proizvođači računala i mobilnih uređaja su na tankom ledu jer moraju probijati granice, što podiže cijene, a prodaja stagnira jer VR je još uvijek nepoznati svijet kupcima...