MWC 2013: ENT-ovo rješenje za udaljeni nadzor pacijenata

MWC 2013: ENT-ovo rješenje za udaljeni nadzor pacijenata
Dražen Tomić

Uštede u zdravstvu moguće je postići kraćim zadržavanjem pacijenata u bolnicama, manjim brojem odlazaka kod liječnika primarne zdravstvene zaštite, no za pacijente koji imaju kronične bolesti to neće biti jednostavno.

Jedno od rješenja koje se danas nudi na tržištu je i ono Ericsson Nikole Tesle koje je predstavljeno na Ericssonovom izložbenom poslovnom prostoru na Mobile World Congressu u Barceloni. Udaljeni nadzor pacijenata ili  skraćeno RPM on IPTV (Remote patient monitoring) je prototip koji povezuje Ericsson Mobile Health, rješenje razvijeno u Ericssonu Nikoli Tesli i IPTV portal Avalanche.

Rješenje uključuje preglednik Ericsson Mobile Health aplikacije na IPTV portalu namijenjen pacijentima, s ciljem pokazivanja inovativnog pristupa u IPTV pozicioniranju. Kako ističe Erik Kruse, zadužen u Ericssonu za strategiju povezivanja različitih rješenja, izgradnja m-health rješenja danas je vrlo važna i bolnicama i pacijentima donosi mnogobrojne pogodnosti.

Prije svega za liječnike jer omogućuje nadgledanje pacijenata uz smanjenje troškova i bržu reakciju ako je potrebno, objašnjava Kruse i dodaje da za pacijente to znači da ih liječnik može pregledati i razgovarati kada je potrebno. Uz pomoć izgrađene IPTV aplikacije, EMH korisnicima je omogućeno pregledavanje njihovih medicinskih podataka i senzorskih mjerenja na TV ekranu.

Također, u potpunosti su iskorištene prednosti TV ekrana kao medija te pacijenti, na temelju aktivnosti definiranih u svom medicinskom kalendaru, dobivaju obavijesti i podsjetnike tijekom gledanja TV sadržaja čime se povećava kvaliteta usluge i olakšava korisniku uspješno praćenje i sudjelovanje u medicinskom procesu. Uz pomoć ove aplikacije EMH proizvod dodao je u svoju ponudu novi način pregleda podataka i TV platformu koja je mnogim korisnicima vrlo bliska dok je IPTV platforma potvrdila svoju fleksibilnost i lakoću integriranja s vanjskim sustavima što je već prezentirano Ericssonovim  kupcima te izazvalo jako pozitivan dojam kod njih budući da se koncept ovog sustava može iskoristiti za izradu rješenja iz različitih domena, tvrde u komaniji.

Isto rješenje, ali kao „software as a service“, odnosno softver kao usluga razvijen je za  AT&T za kojeg Ericsson Nikola Tesla razvija m2mSE ( m2m Service Enablement ) komponentu. Sustav omogućuje personaliziranu komunikaciju, video poziv između liječnika i pacijenta, te dijeljenje vitalnih informacija kao što su biometrička očitanja senzora i edukacijski materijal, izvan granica bolnice putem SaaS ponude temeljene na oblaku. M2MSE omogućuje povezivanje mnogih drugih aplikacija, iz različitih vertikala.