München odustaje od Linuxa i okreće se Windowsima

München odustaje od Linuxa i okreće se Windowsima

Svojevrsna perjanica uporabe Linuxa u javnim servisima, njemački München, odustaje od operativnog sustava temeljenog na otvorenom kodu i okreće se Microsoftovim Windowsima. Prošlog je tjedna donesena odluka prema kojoj će se It lokalne uprave okrenuti prema rješenjima baziranim na Windowsima, a ovog se tjedna očekuje potvrda te odluke.

U smjernicama spomenute odluke naglašava se kako će se prijelaz na novu platformu obavljati postupno, a najkasnije do 2020. godine. Tijelo koje je donijelo odluku pojašnjava promjenu strategije željom za većom kompatibilnošću s raznim poslovnim rješenjima koja su dostupna na tržištu poput onoga koje može ponuditi njemački softverski div SAP.

Prije nešto više od deset godina glavni grad Bavarske donio je odluku o prijelazu na Ubuntuovu distribuciju nazvanu LiMux. Migracija, koja je uključivala približno 15 tisuća računala, ukupno je stajala 30 milijuna eura te je do danas bila primjer najmasovnijeg prijelaza na otvoreni kod u javnoj upravi u cijeloj Njemačkoj. Stvari su se počele mijenjati 2014. godine kada je na čelo grada stigao današnji gradonačelnik Dieter Reiter.

On je brzo nakon stupanja na novu funkciju dao naznačiti da bi moglo doći do promjena u ustrojstvu IT sustava, iako je tvrdio kako to ne znači da će se obavezno prijeći na Microsoftovo rješenje na svim računalima. Prošle je godine naručio analizu nekoliko konzultanata, među kojima je bio i Microsoftov partner tvrtka Accenture, a u njoj je navedeno kako bi osoblju trebala biti dana mogućnost da mogu koristiti Windows 10 operativni sustav i Microsoftov Office.

Prođe li prijedlog odluke u Münchenu će se diljem gradske uprave početi koristiti Windowsi. To neće biti stopostotni prijelaz, budući da se predviđa da zaposlenici sami odaberu žele li raditi na Windowsima ili će nastaviti koristiti LiMux. To je, u izjavi za ZDNet potvrdila i vijećnica Anne Hübner, jedna od članica odbora koji je donio nacrt odluke.

Predsjednik udruženja Free Software Foundation Europe Matthias Kirschner tvrdi kako je gradonačelnik od svog dolaska bio protiv besplatnog softvera.

"Kada je došao na mjesto prvog čovjeka grada ponosio se time što je dogovorio da Microsoft svoju središnjicu u Njemačkoj prebaci u München. Uostalom, studije je, između ostalih, radio i Microsoftov partner Accenture, dodaje Kirschner.

Prema njegovim riječima problemi s IT-em ne leže u samom softveru nego u lošem menadžmentu i organizacijskoj strukturi, što je potvrđeno i u studiji. On je zaključio kako u njoj stoji i napomena da nezadovoljstvo softverom proizlazi iz korištenja starijih verzija te da obnova nije napravljena zbog organizacijskih problema unutar gradske uprave.

Vijećnica Hübner naglašava kako će većina infrastrukture ostati ista kao i do sada, ali će djelatnici imati mogućnost izbora koju platformu žele koristiti. Dodala je kako nije u pitanju 'ideološka' odluka te da će se u budućnosti koristiti ono što se procijeni kao najisplativija opcija. U prilog tomu govori i dio odluke u kojem stoji kako je strateški cilj Münchena okrenuti se programima koji mogu raditi neovisno o platformi. Dakako, na kraju ostaje pitanje koliko će to sve koštati porezne obveznike.