Microsoftov open source .NET Core i ASP.NET Core došli do verzije 1.0

Microsoftov open source .NET Core i ASP.NET Core došli do verzije 1.0

Microsoft je „otvorio“ svoju .NET (i ASP.NET Core) platformu za Linux i Mac korisnike još u svibnju prošle godine kako bi olakšali developerima rad, ali i kako bi ih potaknuli da obavljaju posao za više platformi te time omoguće Cloud bazirane aplikacije za razne operativne sustave, a ne samo Windows. I sad su došli do verzije 1.0, što je značajan uspjeh.

Više od 18 tisuća developera iz 1300 kompanija diljem svijeta prepoznali su prednosti koje im je omogućio Microsoft i svojim radom pomogli da se stigne do 1.0, zbog čega im je Microsoft zahvalan i vjeruje da će na tim temeljima budućnost biti još bolja.

Dio je to jednog dugogodišnjeg plana, najavljenog već na Build 2015 konferenciji, kad je Microsoft krenuo s poticanjem developera da isprobaju .NET framework kako bi vidjeli postoje li bugovi i razne poteškoće, tako da se uklone što prije.

Novitet je samim time doživio i Azure, a tiče se Azure SQL Data Warehouse, koji omogućava kompanijama izolirati strukturirane i nestrukturirane podatke unutar Clouda. Dodan je i Azure Data Lake, koji omogućava pohranu neograničenog broja podataka u njihovoj početnoj formi, što daje kompanijama priliku analizirati i procesuirati podatke sa svih mogućih "izvora".

Microsoft je istodobno s "otvaranjem" .NET omogućio Azure u 19 regija na više od milijun servera, a trenutno Azure svakog mjeseca ima 90 tisuća pretplatnika više u prosjeku nego mjesec prije. Ukupno je 425 milijuna korisnika, a oni su pohranili 50 bilijuna "objekata" unutar Microsoft clouda. Zanimljiv je podatak i da 40 posto prihoda donose startupi i Internet provideri.

Osim Azure, radilo se podosta noviteta i za Docker, s kojim se produžilo partnerstvo kako bi se ova "otvorena" rješenja bolje provela u djelo. Dakle, developeri uz to mogu svaki Windows dokument napraviti "otvorenim" preko Dockera. To je velika i bitna stvar jer mnogi developeri sistemski administratori koriste Docker za kreiranje aplikacija. Samim time Microsoft omogućava i da se "miješaju" Windows containers (ugrubo: spremnici) s Linux containers.

Sve skupa je dokaz da Microsoft uistinu otvara svoja "vrata" svima i želi profitirati s raznih strana. Zato se sva ova ulaganja mogu gledati kao jasan ulog u budućnost, oko koje su u Microsoftu jako optimistični.