Mandić: Novi proizvodi i izvozne inicijative IN2 grupe

Mandić: Novi proizvodi i izvozne inicijative IN2 grupe
Dražen Tomić

IN2 grupa nastavlja s rastom u ovoj godini, a slična očekivanja i za slijedeću ima predsjednik Uprave Ante Mandić koji ističe kako su premašili 600 zaposlenih u svim tvrtkama. On ističe kako su investirali u nove poslove i tvrtke gdje ističemo IN2Trace koji je specijaliziran za razvoj softverskih rješenja za praćenje sljedivosti i provjeru autentičnosti proizvoda u različitim industrijama.

„Osim toga smo uložili u razvoj softvera za bespilotne letjelice za njihovu primjenu u različitim područjima, što smo i prezentirali na našoj Dronfest konferenciji. Dosta aktivnosti je bilo i u području primjene znanosti o podacima (data scienc-a)  kojim se bavi naša tvrtka IN2Data“, ističe Mandić.

Kakvom ocjenjujete ovu 2016. godinu, koja su bila ključna događanja u poslovanju te što biste posebno istaknuli?

I ova je  godina je puna izazova u poslovanju. S obzirom da se država uglavnom bavila izborima, nije se pokretalo puno projekata pa je na žalost veliki dio EU sredstava koji se do sada mogao potrošiti ostao neiskorišten. Kako je naš portfelj širok i prisutnost velika i izvan RH, okrenuli smo se još više novim tržištima i uložili u neke nove poslovne prilike. Do sada smo bili prepoznati kao jedna od vodećih regionalnih tvrtki što smo prošle godine i pojačali većom prisutnošću u Albaniji, no s informatizacijom nove  međunarodne azerbajdžanske bolnice Bona Dea prepoznali smo potencijal otvaranja velikog tržišta izvan EU. Investirali smo u nove poslove i tvrtke gdje ističemo IN2Trace koji je specijaliziran za razvoj softverskih rješenja za praćenje sljedivosti i provjeru autentičnosti proizvoda u različitim industrijama. Osim toga smo uložili u razvoj softvera za bespilotne letjelice za njihovu primjenu u različitim područjima, što smo i prezentirali na našoj Dronfest konferenciji. Dosta aktivnosti je bilo i u području primjene znanosti o podacima (data scienc-a)  kojim se bavi naša tvrtka IN2Data.

S obzirom da smo kao grupa dosegli brojku od 600 zaposlenih upravo radimo na reorganizaciji koja će još bolje odgovoriti potrebama našeg tržišta i digitalnoj transformaciji naših klijenata i nas samih. Cilj nam je bio i  poboljšati način i uvjete rada našim zaposlenicima, što smo, između ostalog,  učinili i selidbom u nove prostore.

Što očekujete od 2017 godine?

Mislimo da niti u 2017. neće biti lako poslovati u Hrvatskoj. Vidjet ćemo što će nam novi zakon o javnoj nabavi donijeti u praksi i hoće li se nužnost  u digitalne tranzicije društva (što je Vlada naglasila osnivanje Središnjeg ureda) reflektirati i na rast hrvatske IT industrije barem  kroz iskorištavanje sredstava iz europskih fondova. Što se regije i daljnjeg širenja tiče, imamo spreman plan za izlazak na globalno tržište s određenim proizvodima i aktivno na tome radimo. Planiramo se širiti i na neka azijska tržišta, na kojim danas nismo prisutni. Naš fokus naredne godine bit će usmjeren i na digitalnu ekonomiju - Internet of Things rješenja, eCommerce, primjenu blockchain tehnologije, primjenu napredne analitike za povećanje efikasnosti kompanija i bolje razumijevanje potreba i očekivanja njihovih korisnika. Svjesni smo da za takve planove se moramo i dalje mijenjati, učiti, usvajati nove tehnologije. Naše poslovanje jako ovisi o stručnim i kreativnim ljudima, većinom mladima, a takvih je, s obzirom na rastuću potražnju, uvijek nedovoljno. Mislimo da nam najveći izazov prijeti od odljeva radne snage iz Hrvatske i činjenica je da će radna snaga postati najveći problem IT industrije jer su naši radnici stručnjaci koji u EU mogu lako naći posao. Da bi  to spriječili potrebno je sustavno provođenje reformi, gdje očekujemo da nova vlada poduzme potrebne korake.