Linux još jedan korak bliže automobilskoj industriji

Linux još jedan korak bliže automobilskoj industriji
Shutterstock

Samovozeći automobili bi do 2030. godine trebali bi na prometnicama činiti više od 50 posto vozila koja njima prometuju, a dok se to ne dogodi će trajati žestoka borba za primat na tržištu u samim začecima ove tehnologije u automobilskoj industriji. Mnogi su se uključili, a među njima i Linux, koji ne odustaje sa svojim planovima unatoč moćnoj konkurenciji.

Njihov Automotive Grade Linux (AGL) projekt odgovor je na Apple CarPlay i Android Auto, s iznimkom da je otvorenog tipa i time ide u smjeru svega čime se Linux i inače bavi. Također, nije projekt novitet, izbacili su verziju 2.0, koja je nastavak na 1.0 iz rujna prošle godine.

- Mi radimo na principu "80/20", što znači da mi radimo 80 posto sustava, a ostatak prepuštamo proizvođačima automobila i dijelova za automobile da naprave kako im odgovara. Upravo to će odvajati AGL od konkurencije i omogućiti svima u industriji da naprave nešto unikatno i originalno - rekao je glavni menadžer AGL-a Dan Cauchy.

Dakle, Linux će brinuti o svim potrebnim aplikacijama, koje čine operativni sustav za automobile takvim kakav jest, a svaki dodatak postavljat će oni uključeni u proizvodnju. Svakako takva sloboda daje prenost za Linux i mogao bi na tržištu postići iznimno dobre rezultate.

Svakako će i njihova uključenost i angažman pomoći u razvoju tehnologije, pa da se ispune neke početne prognoze, temeljene na situaciji koja vlada u ovim trenucima po pitanju samovozećih automobila.

- Mislimo da će do 2020. godine automobili voziti bez vozača, a izgledat će kao normalna serija 5 i imat će svoje limite. Naime, bez vozača će se moći voziti isključivo na autocestama jer tamo nema prepreka koje bi mogle biti problematične u ovoj fazi tehnološkog razvoja -  rekao je odgovorni za projekt samovozećih automobila u BMW-u Michael Aeberhard te dodao da će automobili u slučaju suočavanja s preprekom upozoriti vozača da preuzmu kontrolu 15 do 20 sekundi unaprijed.

Nije sporno da će automobili bez vozača ustinu stići vrlo brzo, no ono što brine jest sigurnost svih koji se nalaze u i izvan vozila. Pitanja koja se postavljaju su neke druge prirode i idu u smjeru moralnih vrijednosti. Stroj ne brine toliko za životinje ili ljude, brine za svoj zadatak koji mu je određen. Ukoliko automobil bude u situaciji da mora "birati" između dva života, koji će izabrati? Ukoliko je na cesti dijete, hoće li "razmišljati" jednako kao da je i odrasla osoba...

Taj segment priče teže će se riješiti od onog "tehničkog". A kad se obavi, na proizvođačima i trgovcima je da se pobrinu savladati ostale korake...