Kontinuirana isporuka je središnje pitanje današnjeg razvoja softvera

Kontinuirana isporuka je središnje pitanje današnjeg razvoja softvera

Tvrtke koje prakticiraju kontinuiranu isporuku imaju veće izglede za povećanje profitabilnosti, a dvije trećine njih bilježi poboljšanje kvalitete softvera koji razvijaju, rekao je ove subote britanski programer i autor Dave Farley na Dev Daysima 2016, međunarodnoj konferenciji za programere u organizaciji pulskog Infobipa.

U takvoj paradigmi softver je podložan stalnim testovima i brzim izmjenama, kako bi što bolje odgovorio na potrebe korisnika. Po Farleyevom sudu, kontinuirana isporuka (continuous delivery) je ključna prekretnica u načinu poimanja i razvoja softvera u suvremeno doba.

„Željeli smo podijeliti iskustva organizacijskog skaliranja - kako smo riješili probleme na koje smo naišli, te čuti kako su se s istim problemima nosili drugi. I naši gostujući predavači su prošli sličan put. A kako brzi rast donosi i niz izazova tehničke prirode, predstavili smo Infobipova iskustva, ideje i planove bazirane na korištenju modernih tehničkih rješenja (React, Node, Docker i drugo). Vjerujem da smo time uspješno tematski zaokružili konferenciju“, rekao je Izabel Jelenić, suosnivač i voditelj razvoja Infobipa koji dana ima centre za razvoj u Zagrebu, Puli, Rijeci, Sarajevu, Beogradu i St. Petersburgu te u njima trenutno radi 150 programera podijeljenih u 28 timova, a rješenja se od samog početka grade na principima kontuirane isporuke..

Na konferenciji su govorili i domaći programeri bogatog iskustva Marko Stipanov, Mario Žagar, Milan Mimica, Vanja Radovanović, Matija Matošević i Denis Ćutić. Predstavili su probleme na koje su nailazili i rješenja koja su primijenili gradeći Infobipovu tehničku platformu - globalni internetsko-telekomunikacijski sustav koji dnevno dostavlja 300 milijuna poruka na mobilne telefone širom svijeta za više od 200 tisuća poslovnih korisnika.

Riječ je o pitanjima visoke dostupnosti (high availability), skaliranja, i ostalih svakodnevnih izazova s kojima se suočavaju moderne, brzorastuće IT kompanije. Američki stručnjak Michael Feathers pozabavio se pak pitanjem analize i revitalizacije koda, bilo da je riječ o kompleksnom ili starom kodu. „U mnogim slučajevima nije potrebno da kod bude kompleksan, već on postaje takav kao odraz same organizacije i komunikacije među timovima koji ga pišu“, rekao je Feathers.