Kako ne ubiti startup i imati responsive dizajn

Kako ne ubiti startup i imati responsive dizajn
Dražen Tomić

Dolazak na WinDays konferenciju za mnoge znači mnogo rada, druženja i networkinga, za neke druge ipak puno manje, ali svi na kraju dana uživaju u dobrim zabavama kakva je bila i jučer na kraju trećeg dana ovogodišnje Microsoftove konferencije zahvaljujući koncertu Gorana Bareta i Majki.

Međutim treći dan ponudio je mnoštvo događanja od kojih ćemo izdvojiti samo neka, a to je prije svega predavanje bivšeg Microsoftovca Ratka Mutavdžića na temu uspješnosti start upova. Danas konzultant, privatni poduzetnik i kolumnist portala ICTbusiness.info Mutavdžić se profilirao kao autoritet na području poslovnog konzaltinga kako javnog tako i privatnog sektora, a na svome predavanju govorio je o načinima procjene uspješnosti i razvoju nekog start up projekta.

Jedna od metodologija koja se koristi i koja je danas prilično popularna je “Lean Startup“, a bazira se na poslovnom pristupu u kojem pokrećete projekt koja nije gotov proizvod, nego se oslanjate na reakciju potencijalnih korisnika koji će vas usmjeriti u nekom vama željenom ili ne željenom cilju.

Mutavdžić je istaknuo da u poduzetničkom svijetu treba primijeniti neka korporativna pravila koja mogu pridonijeti uspješnosti projekti i pojačati ga u odnosu na konkurenciju, ali da treba biti svjestan da start upovi rastu i padaju i da je to prava poduzetnička priča. Prema njegovim riječima imati fantastičnu ideju je jedno, napraviti od toga solidan posao nešto sasvim.

„Dok korporacije ljubomorno čuvaju ideje i bilo kakvu informaciju o razvoju koji traje i mjesecima, startupovi rade upravo suprotno - komuniciraju s ljudima, čitaju njihove reakcije i tako usmjeravaju razvoj proizvoda koji teče vrlo brzo“, ističe Mutavdžić. Tako je kao jedan od odličnih primjera naveo coworking prostore gdje ljudi koji stvaraju na osnovu svojih ideja razmjenjuju iskustva, pa i ideje, te to rade opušteno svjesni da jedni drugima mogu pomoći na različite načine.

Mutavdžić također napominje kako iskustva u start upovima govore kako to nije nimalo lagano i uvijek uspješno jer čak 92 do 95 posto  startup projekata jednostavno propadne. Treba naučiti iz pogreška i krenuti u dalje, istražujući smjerove za uspjeh, jednostavno treba vjerovati u sebe i usuditi se napraviti onaj hipotetički korak odluke na kojem se mnogi spotaknu, ističe Mutavdžić.

Još jednu od metoda koje je spomenuo je i Build-Measure-Learn koja sam govori da se prvo izgradi proizvod, onda se mjeri zadovoljstvo korisnika, te ga se nadograđuje što je idealno za izrade aplikacija jer se onda na osnovu korisničkog iskustva i reakcija mogu prilagođavati tržištu.

Drugo zanimljivo predavanje o budućnosti dizajna webova, aplikacija u vremenu tableta i pametnih telefona održao je Lucijan Blagonić koji je istaknuo kako se danas treba okrenuti responsive dizajnu i ponekad žrtvovati količinu informaciju s klasičnog web korisniku koji pristupa s pametnog telefona ili tableta.

Prema njegovim riječima više od 60 posto korisnika pametnih telefona surfa, ali to ne prepoznaju oglašivači jer još uvijek guraju oglase u Flashu koji se ne prikazuju niti na Android niti na iOS mobilnim uređajima, dakle gotovo pa svim mobilnim uređajima trenutno dostupnim u svijetu pametnih telefona i tableta.

Za programere je problem što na tržištu ima mnogo web preglednika, različitih Desktop, mobilnih i svih drugih mogućih i nemogućih platformi i kombinacija, a dolaze i igrače konzole, pametni televizori, a kako ističe Blagonić sve je to moguće pomiriti i na jednom mjesto okupiti zahvaljujući prilagodljivom dizajnu, odnosno  responsive  dizajnu koji reagira na tip uređaja, veličinu ekrana, osjetljivost ekrana i rezoluciju, odnosno prilagođava se samo uređaju s kojeg gledamo neki web.