IT treba podršku, ali novinari nisu krivi što je nema

IT treba podršku, ali novinari nisu krivi što je nema
Dražen Tomić

Prvi dan IBM Foruma 2014. u Opatiji obilježio je okrugli stol na temu “ICT pokretač ekonomskog rasta i razvoja“ u kojem su sudionici pokušali pokazati koliko je zaista informacijska i komunikacijska tehnologija važna za razvoj hrvatskog gospodarstva.

Ono što se pokazalo kao problem svakako jest da se proziva medije zbog činjenice da ne prate dovoljno IT, a ima tih medija dosta na tržištu ali im treba podrška jer proizvodnja sadržaja je vrlo skupa. To što se govori jednostavno nije istina stoga bi bilo dobro da se malo razmisli da IT može u medije ali treba otvaratiti teme, otvoreno o njima pričati i prilagoditi ih i prosječnom korisniku.

Na okruglom stolu je savjetnica premijera Zorana Milanovića za ekonomiju Spomenka Rakušić kazala da je ICT sektor jedan od najinovativnijih i najvažnijih sektora za hrvatsko gospodarstvo. Posebno je istaknula kako je ICT jedan od pet najvažnijih strateških grana Vlade RH po kojima bi se trebalo razvijati hrvatsko gospodarstvo.

Izvršna direktorica Američke gospodarske komore Hrvatska Andrea Doko Jelušić kaže kako je posjet SAD-u pokazao da se može osigurati prepoznatljivost takvim putovanjima. „Drugi je cilj pomoći Vladi HR čiji je zadatak učiniti Hrvatsku prepoznatljivom i zanimljivom IT destinacijom. U tom dijelu još uvijek ima puno posla. Bugarska i Rumunjska često odlaze u Silicijsku dolinu, dok to nije slučaj i s Hrvatskom, no stvari su se ipak počele mijenjati. Interesa ima, pitanje je samo jesu li shvatili koliko je zaista ICT tehnologija važna za svakodnevni život“, ističe Andrea Doko Jelušić.

Član IO HUP-UIKD i voditelj radne skupine za razvoj ICT sektora Ratko Mutavdžić istaknuo je da u Vladi znaju kako je ICT sektor izuzetno velika prilika za Hrvatsku, te je pritom istaknuo da hrvatske IT tvrtke tu pomoć moraju osjetiti u izlasku hrvatskih ICT tvrtki izvan hrvatskih granica, što treba odraditi i u suradnji s ministarstvima kao što je i Ministarstvo vanjskih poslova.

„Hrvatska ima puno toga za naučiti o ICT-u jer trenutno kasnimo u ovom području za zemljama u okruženju, a koje su iskoristile bolju startnu poziciju. Konkurentnost ovisi u prvom redu o ljudima. Često govorimo kako smo zemlja znanja, no čini se kako druge zemlje brže prihvaćaju nova znanja i tehnologije. Koliko je važan uvoz, važan je i izvoz ICT tehnologije, znanja i usluga, odnosno razvoj razmjene znanja u fer odnosu“, ističe Mutavdžić.

Prvi čovjek IBM Hrvatska Damir Zec ističe kako je konkurencija velika, a napredovati možemo samo zajedničkim snagama i uz pomoć i podršku hrvatske Vlade. „ICT je vrlo važan kako u kompanijama tako i građanima u svakodnevnom životu. Treba pripremiti Hrvatsku za prihvaćanje novih tehnologija, što nije lako, ali je neophodno“, ističe Zec.

Vrlo zanimljivo je govorio predsjednik IBM-a za Europu Harry van Dorenmalen koji ističe da upravo ICT industrija u kombinaciji s mobilnom industrijom, te s njihovom primjenom u svakodnevnom životu novi pokretač ili bolje rečeno potreba svakodnevnog čovjeka.

„Ono što može napraviti EU je omogućiti prepoznatljivost, pomoći u cloud computingu i općenito upravljanju podacima (e-Vlada, e-Zdravstvo, turizam). Hrvatska je mala zemlja, ali upravo zato ima veliku priliku postati prepoznata u ICT sektoru u okviru Europske unije, i šire“, ističe van Dorenmalen.

Iako se pokušalo dodati novu vrijednost, u raspravi Staša Skenžić, pomoćnik ministra u Ministarstvu znanosti, ipak je postalo jasno da ministarstvo ne radi dovoljno. Važno je, ističe Skenžić, da treba promijeniti edukacijski sustav, kao i profesore koji bi trebali naučiti koristiti nove tehnologije i obrazovati druge o novoj ICT tehnologiji.

I zamjenik gradonačelnika grada Osijeka Vladimir Ham smatra kako je ključ u edukaciji. „Zanimljivo je kako se kurikulum za visoko školstvo mijenja puno brže nego onaj za osnovne i srednje škole. Bez obzira na to, ono što je sigurno je kako edukacijski sustav u Hrvatskoj treba mijenjati u ICT smjeru““, ističe Ham.