IN2 se transformirao i okrenuo digitalnoj transformaciji, blockchainu, IoT, dronovima

IN2 se transformirao i okrenuo digitalnoj transformaciji, blockchainu, IoT, dronovima
Dražen Tomić / Tomich Productions

Jedna od najvećih domaćih IT tvrtki krenula je u vlastitu digitalnu transformaciju i prilagodbu velikim promjenama na tržištu o čemu smo razgovarali sa Sanjom Svilokos izvršnom direktoricom u IN2 grupi zaduženoj upravo za digitalno poslovanje.

Prema njezinim riječima trenutačno su im u fokusu razvoj koncepata i softverskih rješenja u područjima Interneta stvari (Internet of Things), bespilotnih letjelica i blockchain tehnologije, te pružanje usluga i proizvoda napredne analitike i strojnog učenja.

IN2 je krenuo u reorganizaciju, jedan dio poslovanja je prebačen u poseban sektor. Tu je digitalna transformacija, digitalno poslovanje. Što taj sektor danas radi?

IN2 Grupa je poznata u regiji već 25 godina po svojim standardnim softverskim rješenjima, a posljednjih godina pratimo i gradimo trendove u inovativnim tehnološkim područjima i njihovim područjima primjene. Od početka ove godine je razvoj digitalnog poslovanja izdvojen u poseban sektor gdje smo te inicijative grupirali i osnažili fokus na poslovno-tehnološki R&D i softverska rješenja u nizu brzorastućih tehnoloških područja.

O kakvim je konkretno proizvodima i rješenjima riječ?

Trenutačno su nam u fokusu razvoj koncepata i softverskih rješenja u područjima Interneta stvari (Internet of Things), bespilotnih letjelica i blockchain tehnologije, te pružanje usluga i proizvoda napredne analitike i strojnog učenja, softverskih rješenja za serijalizaciju i konačno digitalnih rješenja za podršku novih digitalnih poslovnih modela i kanala prema korisnicima naših klijenata. Kao što vidite, radi se o raznim područjima, i spomenuti projekti su u različitim fazama razvojnih ciklusa Neki od njih su još u inicijalnim fazama razvoja poslovno-tehnoloških koncepata dok su drugi već spremna rješenja i platforme s kojima smo u implementacijskom ciklusu. Također smo te razvojne inicijative uspostavili kroz razne načine organizacije i provedbe, kako bismo maksimizirali razvojni potencijal i učinke. Neki od njih su interni projekti na kojima su angažirani stručnjaci iz cijele organizacije, neke radimo u suradnji  s partnerima kao startup projekt, a neke kroz posebne tvrtke koje djeluju unutar IN2 Grupe.

Koliko u Hrvatskoj, ali i regiji se shvaća potreba za digitalnom transformacijom?

Svakako je razina informiranosti i razumijevanja o digitalnoj transformaciji sve veća u poslovnoj zajednici i kod nas i u regiji. U zadnjih godinu dana su na tu temu održane brojne konferencije, radionice i predavanja o digitalnoj transformaciji za brojne poslovne vertikale i sektore, od financijskih usluga , marketinga, medija, proizvodnje, javih servisa i komunalnih usluga, zdravstva, poljoprivrede, itd. Također su dobri pokazatelji razumijevanja potreba i konkretnih aktivnosti brojni upiti naših klijenata za pomoć pri izboru rješenja i prioriteta njihovog uvođenja, angažman konzultantskih tvrtki na izradama strategija, preseljenje centara odlučivanja s IT sektora na marketing i business sektore, te familijarnost s Cloud konceptima.

Koje su vam trenutno ključni fokusi u  razvoju proizvoda i softverskih rješenja?

Kroz naše inicijative bavimo se IoT rješenjima za različite vrste asset managementa koja uključuju hardverske komponente (senzori, hubovi) i softverske IoT platforme, uz integraciju s ostalim dijelovima portfelja digitalnog poslovanja (dronovi, serijalizacija, napredna analitika). Neki od konkretnih primjera su rješenja u stočarstvu ili u graditeljstvu.

U programu bespilotnih letjelica radimo na rješenju za vertikalu poljoprivreda/ratarstvo, na razvoju aplikacija na DroneDeploy platformi koja je svojevrsni app market, povezivanje sa smart poljoprivrednom mehanizacijom, te usluge konzaltinga i integracije postojećih komponenti i novorazvijenih softverskih rješenja u nove usluge.

U području softvera za serijalizaciju nastavljamo razvijati naš proizvod Taggyt koji je osnova za uvođenje sljedivosti u raznim industrijama kao što su hrana i piće, proizvodnja luksuzne robe, sportske opreme i sl. Naše softversko rješenje omogućuje praćenje i optimizaciju procesa proizvodnje i distribucije, zaštitu od krivotvorenja, do otvaranja direktnog kanala komunikacije brandova s kupcima, na inovativne načine i kroz digitalne kanale.  Na tu novu dimenziju interakcije  s kupcima putem digitalnih kanala se nadovezuje i segment digitalnih platformi s kojima se također odnedavno intenzivno bavimo. Kroz platforme za upravljanje korisničkim iskustvom i integracijske platforme pomažemo tvrtkama u uvođenju odnosno unapređenju njihovih digitalnih biznisa i digitalnih kanala prema njihovim korisnicima, kupcima i partnerima. I cijeli taj skup platformi i rješenja koja su prisutna u procesu digitalne transformacije zaokružuju proizvodi odnosno platforme za upravljanje velikom količinom podataka i naprednu analitiku kojima se bavimo unutar tvrtke IN2data u sklopu grupe.

Mnogi danas govore o Blockchain tehnologiji, što očekuje u budućnosti i kako je uopće objasniti korisnicima?

Blockchain tehnologija omogućuje komunikaciju između dva entiteta bez posrednika i trenutno se najviše koristi u obliku transakcija u kojima nema posrednika koji verificira valjanost transakcije. U području Blockchaina konkretno radimo na jednom Fintech projektu, ali vidimo potencijalne primjene u raznim drugim industrijama. Budućnost blockchaina je u razvijanju protokola koji će postati novi sloj u razvoju aplikacija i interakcija među sudionicima procesa i transakcija.

Ono što je IN2 privuklo u ovaj projekt je činjenica da je riječ o platformi koja omogućuje gradnju novih, decentraliziranih sustava, koji mogu smanjiti troškove i vrijeme, a usto ne zahtijevaju ulaganja u velike infrastrukture.

Blockchain je jako relevantan digitalni disrupcijski model koji će vjerujemo utjecati na brojne industrije i stoga smo odlučili aktivno već sada sudjelovati u tome, razvijati naša rješenja i kompetencije.

O dronovima se već dugo govori i njihova je upotreba u raznim područjima već odavno krenula. Kako će se primjena dronova razvijati?

Snažan razvoj novih modela letjelica i senzora uz kontinuiran pad cijena otvara cijeli niz novih scenarija uporabe dronova te smo u zadnje vrijeme svjedoci segmentacije tržišta u vidu specijalizacije rješenja i pojave profesionalnih letjelica koje ciljaju tzv. Enterprise segment tržišta. Upravo to je razlog ulaska tvrtke IN2 u ovaj segment poslovanja jer želimo iskoristiti naše znanja i iskustvo u izgradnji složenih Enterprise IT sustava kako bi našim klijentima pomogli u izgradnji rješenja kojima, koristeći bespilotne letjelice, mogu prikupljene podatke povezati s poslovnim procesima te time unaprijediti svoje poslovanje odnosno smanjiti troškove. Sve veći broj velikih tvrtki iskazuje interes za dronove gdje žele istraživati mogućnosti primjene u svojem poslovanju u cilju pronalaženja poslovnih procesa u kojima bespilotne letjelice mogu dati najveću dodanu vrijednost. Danas se dronovi koriste unutar vidnog polja za prikupljanje podataka i nadzor infrastrukture te zamjenu ljudi na opasnim poslovima (inspekcija i održavanje visokih objekata, prilaz do teško pristupačnih lokacija, lokacije pod naponom i sl.). Veliki iskorak biti će moguć kada se regulira letenje izvan vidnog polja (BVLOS, Beyond Visual Line of Sight) obzirom da današnja tehnologija to već omogućava. Takvi scenariji primjene će donijeti velike uštede jer se njima omogućava dostava na velike udaljenosti (npr. sve hrvatske otoke), snimanje i/ili mapiranje  poljoprivrednog zemljišta, plinovoda, dalekovoda, autocesta, šuma, nadzor mora i kopna, a vjerojatno ćemo biti svjedoci i nekih novih scenarija.

Naravno tu je i napredna analitika i strojno učenje. Što očekujete od područja koje mnogi nazivaju i AI?

Internet Cloud je danas zrela platforma i svi veliki pružatelji Cloud usluga danas nude napredne analitičke alate i strojno učenje. Kako će vrijeme odmicati sve će više računalnih sustava migrirati u Cloud i ujedno će se otvarati mogućnosti korištenja tih tehnologija. Cloud je prirodno okruženje gdje AI može ostvariti puni potencijal jer omogućuje algoritmima za strojno učenje da koriste velike količine podataka kroz Big Data i IoT platforme koje su sastavni dio usluga koje sadrži Internet Cloud.

Danas je praktički nemoguće zamisliti poslovnu vertikalu za koju ne postoji korist kroz korištenje spomenutih tehnologija. Njihova primjena kreće od mogućnosti ušteda kroz optimizaciju poslovnih procesa, primjerice prediktivno održavanje, pa do povećanja razine zadovoljstva korisnika (kroz ciljane marketinške aktivnosti, kontekstualne i personalizirane interakcije s kupcima ili prevencije odljeva korisnika, itd.) i, posljedično, povećanja poslovnih rezultata i prihoda. Kada dodatno sagledamo važnost AI-a za Industry 4.0 koncept i posebice robotike kao njegovog sastavnog dijela možemo zaključiti da će AI biti iznimno važan faktor u razvoju tehnologije i industrije općenito u bliskoj budućnosti.

Velika tema je IoT, a IN2 je nedavno imao i konferenciju na tu temu. Mnogo je područja gdje se to može primijeniti. Kakvim vidite konkretne primjene?

IN2 je početkom lipnja organizirao konferenciju „Digitalna transformacija distributera plina i isporučitelja vodnih usluga u RH“ s naglaskom Internet of Things tehnologiju. Naime, u posljednje vrijeme došlo je do razvoja komunikacijskih mreža male potrošnje energije i velikog dometa, a ograničene količinom podataka koje mogu prenositi. Upravo spomenute branše distribucije plina i vodnih usluga koje upravljaju svojom infrastrukturom na širokom području mogu iskoristiti potencijal ovih tehnologija kroz Smart Metering. IoT i Internet Cloud su prirodno okruženje koje može baratati budućom velikom količinom podataka koja proizlazi iz korištenja takvih tehnologija i koristiti prednosti kroz napredne analitičke alate u Cloudu.

Primjena IoT-a je dakako puno šira od same teme ove konferencije. Razne su poslovne vertikale u kojima se očekuje velik značaj IoT-a, pored spomenutih energetike/komunalne djelatnosti to su i: zdravstvo, proizvodnja, pametni gradovi, školstvo, pametni dom, upravljanje zgradama, trgovina i automobilska industrija. Kao što vidimo, mogućnost primjene je izuzetno široka, a IN2 je u procesu razvoja koncepata na nekoliko područja kao što je upravljanje imovinom (Asset Management), pozicioniranje u zatvorenom prostoru, kontrola okoline (Environment Control)  i industrijski IoT,  a koji su primjenjivi u nizu industrija. Posebno je zanimljiv koncept kojeg razvijamo na području poljoprivrede koji kombinira upotrebu IoT-a s bespilotnim letjelicama.

IN2 se okreće i prema zaokruženi digitalnim rješenjima i platformama za tvrtke koji pokreću ili su već u procesu digitalne transformacije, s ciljem da razviju nove digitalne poslovne modele i kanale prema svojim korisnicima, kupcima i partnerima. O kakvim je rješenjima riječ?

Digitalni biznisi su tehnološki podržani platformama u 5 područja: Core IT sustavi, integracijske platforme, platforme za upravljanje korisničkim iskustvom, Data i analitičke te IoT platforme. Uz našu prisutnost, znanja i iskustvo u Core IT sustavima i integracijskim platformama, te širenjem portfelja rješenjima za upravljanje korisničkim iskustvom (planiranje korisničkog iskustva, web platforme i CMS rješenja, E-Commerce, Omnichannel rješenja) pokrivamo sve navedene segmente. Takvim pristupom možemo, kroz zaokruženo planiranje i implementaciju, pomoći tvrtkama koje pokreću ili već provode proces digitalne transformacije.

Nadalje, sa svojim dugogodišnjim iskustvom u povezivanju s partnerima i zajedničkoj isporuci rješenja, primjerice u vertikalama kao što su financijske usluge, zdravstvo, energetika, možemo biti i prirodni inicijatori i sudionici daljnjeg razvoja cjelokupnog digitalnog ekosistema. Primjer za to je sudjelovanje u projektu izgradnje Centra kompetencije Napredno gospodarenje energijom u zgradama i infrastrukturi, na kojem sudjelujemo s akademskom zajednicom i nizom specijalističkih tvrtki partnera na području energetike.