Huawei razvija alternativu za Android

Huawei razvija alternativu za Android
Dražen Tomić, Damir Brkić

Nakon što su se proširile glasine kako najveći proizvođač pametnih telefona Samsung razmišlja o napuštanju Android platforme i selidbi na vlastitu, slične vijesti stižu i iz još jedne od najvećih tvrtki u tom segmentu, Huaweija. Kineska kompanija, koja, poprilično ambiciozno, planira u sljedećih pet godina preuzeti primat na tržištu od Samsunga, također se želi na neki način odmaknuti od najpopularnijeg OS-a za mobilne uređaje. Zasad to planiraju kroz nadogradnje UI-ja, ali razmišljaju i o razvoju vlastitog OS-a.

Tako su u Huaweiju nedavno angažirali bivšu dizajnericu softvera iz Applea Abigail Brody koja bi navodno trebala voditi njihov tim u Skandinaviji, sastavljen od bivših zaposlenika Nokije, a koji je zadužen za osvježenja softvera za njihove telefone. Huaweijevo korisničko sučelje za Android vizualno podosta sliči Apploeovom iOS-u, neki čak tvrde da je u pitanju besramna kopija, ali je bogato pozadinskim procesima i zbog toga donekle usporava rad uređaja.

Kina općenito ima dosta problema s Googleom i njihovim Androidom. Ponajprije se tamošnji proizvođači, ali i vlasti, ne slažu s načinom kontrole OS-a i smatraju kako je njihovo tržište postalo previše ovisno o Androidu. Osim toga bune se i na svojevrsnu Googleovu diskriminaciju kada su u pitanju dijeljenje koda i komercijalni ugovori, a problem leži i u azijskom sustavu patentiranja koji je manjkav i obeshrabruje tamošnje proizvođače na izradu vlastitih softverskih rješenja.

Googleova mobilna dominacija ne stvara probleme samo u Aziji nego i u Europi gdje se vodi nekoliko sporova s regulatornim tijelima. U travnju ove godine Europska komisija službeno je pokrenula postupak protiv Googlea zbog antikompetitivnog ponašanja vezanog uz Android. Isto tako navodno su i u SAD-u regulatorna tijela pokrenula postupak u kojem se bave određenim segmentima najpopularnijeg mobilnog operativnog sustava.

Ipak, zasad se ne čini izvjesnim da će tako skoro Google izgubiti dominaciju. Ponajprije je to iz razloga što programeri već danas imaju velikih problema s razvojem za dvije velike platforme, a dosadašnja iskustva pokazala su kako bi dalje segmentiranje tržišta samo dodatno pogoršalo tu situaciju. To se najbolje može vidjeti na primjerima BlackBerrya i Microsofta čiji su operativni sustavi u velikoj mjeri izgubili bitku na tržištu s Androidom i iOS-om upravo zbog nedovoljnog interesa developera za razvijanjem aplikacija za njihove OS-ove.