Hospital Days: I dalje prisutan strah od informatizacije zdravstva

Hospital Days: I dalje prisutan strah od informatizacije zdravstva
Dražen Tomić

Predstavljanjem koncepta budućnosti hrvatskog zdravstvenog sustava, prvo od strane dr. Ante Ćorušića, predsjednika odbora na zdravstvo HDZ-a pa zatim dr. Siniše Varge, ministra zdravlja, zatvorena je četvrta Hospital Days konferencija.

Iako se očekivao svađalački ton, to se nije dogodilo, no vidljivo je jedino da se Čorušićeva vizija zdravstvenog sustava bazira na strahu od informatizacije jer je e-Karton kao rješenje spomenut u negativnom kontekstu radi sigurnosnih aspekata zaštite osobnih podataka. Takav način vizije informatizacije zdravstva je iznimno poguban. Naime, ako sad već pacijenti okolo bauljaju naoružani svim papirima dakle i povijestima bolesti jasno je da svi mogu znati njegove dijagnoze. Dr. Čorušić je kao problem spominjao depresiju i da o njoj nitko osim pacijenta i njegova liječnika ne treba znati, ali ljudi u sustavu koji se brinu za njegovo zdravlje trebaju znati i to sustav informatizacije i e-Karton jednostavno i omogućuju.

Jasno je da bojazan dr. Čorušića zapravo nema nikakvog smisla, jer svi liječnici koji liječe dotičnog pacijenta, bi trebali biti upoznati s terapijom jer ona možda ugrožava neku drugu terapiju i može tako naštetiti pacijentu. A možda bi to trebali znati i ljekarnici jer i oni pomažu pacijentu da pravilno uzima svoje terapije.

Vratimo se malo na samu konferenciju, tijekom dva dana sudionici su mogli čuti više od 70 predavanja, razgovaralo se o 14 aktualnih tema, a panelisti su razmijenili mišljenja na 9 okruglih stolova. S više od 700 sudionika iz Hrvatske i regije, ovogodišnje izdanje konferencije s pravom se može proglasiti najvećom konferencijom u regiji na temu primjene tehnologije u zdravstvu i upravljanja bolnicama.

Drugi dan konferencije otvorila je tema akreditacije bolnica. U tematskom bloku Kvaliteta zdravstvene zaštite mogli su se čuti konkretni primjeri akreditacija bolnice Magdalena i Opće bolnice Murska Sobota. Na okruglom stolu raspravljalo se o spremnosti hrvatskih bolnica za međunarodnu akreditaciju, a panelisti su se složili da akreditacija donosi poboljšanje kvalitete, no i da je preduvjet za provedbu definicija standarda.

Tema Financiranje zdravstvenog sustava preispitala je mogućnosti ostvarenja dodatnih prihoda za bolnice, od kliničkih ispitivanja do zdravstvenog turizma.

Tijekom panel diskusije bilo je moguće čuti da preduvjeti za dodatne prihode postoje jer zdravstvo od 1. siječnja posluje prema ekonomskim principima. U praksi sve konkretne inicijative i planovi stranih investitora deklarativno dobivaju zeleno svjetlo administracije, no zapinju na razini operativne izvedbe. U tematskom bloku (Ne)kompleksnost DRG sustava demistificirana je primjena DRG sustava u Hrvatskoj. Panelisti okruglog stola Plaćanje bolnica prema učinku složili su se da je implementacija novog sustava zaživjela, no ima prostora za unaprjeđenje.

U završnom tematskom bloku konferencije sudionici su imali priliku čuti dvije različite vizije budućnosti hrvatskog zdravstvenog sustava. Ante Ćorušić smatra da je prije svega bitno napraviti financijsku konsolidaciju zdravstvenog sustava, počevši od transformacije ministarstva te pripadajućih ustanova i institucija. Prevelik je broj bolnica s obzirom na broj stanovnika pa hrvatsku bolničku mrežu treba redizajnirati.

Također zagovara  dodatno zdravstveno osiguranje koje pruža viši standard liječenja, od izbora bolnice nadalje. S druge strane, ministar Varga je predstavio osnovne smjernice nacionalnog programa reformi s ciljem da se, između ostalog, poboljša kontrola rashoda bolničkih sustava, uvede novi model ugovaranja i plaćanja za bolnice, eZdravstvo te zajednička javna nabava. Osvrnuo se i na do sada postignute rezultate, među kojima se ističe plaćanje bolnicama prema izvršenoj usluzi.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Tatjana Prenđa Trupec iznijela je rezultate reforme zdravstva za razdoblje od 2012. do 2015. te istaknula da je izlaskom iz riznice omogućena autonomija u upravljanju financijskim sredstvima za zdravstvo. Značajan broj bolnica smanjio je dugovanje i znatno zdravije posluje.

 

A što su govorili HDZ-ovac Ante Čorušić, SDP-ovac i ministar zdravlja Siniša Varga, pogledajte u videu koji donosi samo maleni dio njihovih izlaganja.