Gubitak podataka godišnje košta 350 milijardi dolara

Gubitak podataka godišnje košta 350 milijardi dolara
Fotolia

Najnovije istraživanje koje je proveo IDC, a sponzorirao Microsoft, o utjecaju piratskog i drugog nelegalnog softvera na svjetsku ekonomiju prema kojem ispada da je ukupno samo na gubitak podataka potrošeno više od 350 milijardi dolara, dok se direktna šteta od nelegalnog softvera u tvrtkama mjeri također nevjerojatnim iznosom od 114 milijardi dolara.

Prema podacima BSA ukupno je u svijetu piratskog softvera više od 42 posto, s time da je u 60 promatranih zemalja situacija i nešto gora i ta se brojka ukupno penje na 50 posto. Posljednji podaci za Hrvatsku govore kako je kod nas stopa piratskog softvera oko 53 posto.

Kada je riječ o privatnim korisnicima šteta je veća od 22 milijarde dolara. Pritom analitičari IDC-a naglašavaju kako je krivotvoreni softver realna opasnost kako za korisnike tako i za gospodarstvo i proizvođače softvera. Uz to, analitičari IDC-a upozoravaju da su razni malweri, keyloggeri i ostalo prisutni u čak 45 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta i to prije svega kod softvera koji generiraju nelegalne ključeve, u čak 78 posto nelicenciranog softvera preuzetog s interneta i peer-to-peer mreža postoje i drugi sigurnosni problemi.

Procjene analitičara govore i da je čak 36 posto nelicenciranog softvera sadržavalo je „trojanske konje“ i neželjene oglase, a to se odnosi na sve oblike nelegalnog softvera skinutog s Interneta.

Ono što je zabrinjavajuće, upozoravaju u IDC-u jest da se malware koji prati upis kroz tipkovnicu može nabaviti već za 25 dolara na različitim nelegalnim aukcijama, a da se botnet prodaje pod cijeni od 100-200 dolara za tisuću zaraženih računala što ovisi o kojim je računalima riječ te gdje se nalaze, a cijena pada za više napadnutih računala.

Sve to ugrožava i tvrtke i pojedince, njihove digitalne identitete i sve vezano uz osobne i druge bitne podatke, pa analitičari ističu kako je borba protiv nelegalnom i malicioznog softvera i dalje prioritet.