Google proizveo prvi vlastiti čip za potrošačku elektroniku

Google proizveo prvi vlastiti čip za potrošačku elektroniku
Fotolia ilustracija

Google je objavio kako je napravio prvi vlastiti čip namijenjen korištenju u uređajima potrošačke elektronike. To je još jedan znak da internetski gigant ima doista velike ambicije u svijetu hardvera, a ujedno predstavlja i prijetnju njihovim dosadašnjim dobavljačima čipova.

Riječ je o Pixel Visual Core sustavu na čipu koji poboljšava izvedbu kamere na najnovijem kompanijinom pametnom telefonu Pixel 2. Čip bi trebao pomagati uređaju kod fotografija u HDR formatu, navedeno je na Googleovoj objavi na kompanijinom blogu.

Dizajniranje i izrada čipova je dugotrajan i skup posao i samo nekolicina najvećih proizvođača pametnih telefona, poput Applea, Samsunga i Huaweija, radi vlastite čipove. Google je ranije radio čipove za vlastite podatkovne centre, no ovo je prvi put da su napravili rješenje za uređaje potrošačke elektronike. Žele li se priključiti vodećim kompanijama u proizvodnji pametnih telefona morat će, poput Applea, puno više raditi na spajanju vlastitih hardverskih i softverskih rješenja.

Google tvrdi da će korištenjem njihovog procesora Pixel 2 do pet puta brže obrađivati HDR fotografije te će pri tome trošiti tek desetak posto energije u usporedbi s obradom tih slika pomoću glavnog procesora. Iz kompanije su objavili kako će prednosti tog čipa korisnicima biti dostupne kroz par mjeseci kada će softverskom nadogradnjom taj čip biti aktiviran u telefonima.

Ovo bi mogla biti loša vijest za Qualcomm koji je dosad Googleu isporučivao svoje Snapdragon procesore za prvi Pixel i ranije Nexus modele. Iz Google su poručili da njihov partner ne mora brinuti za buduću suradnju te da će i dalje nabavljati njihove Snapdragone za telefone pod vlastitim brendom.

Ipak, ovaj potez daje do znanja kako se ozbiljno planiraju baciti u posao s poluvodičima. To je ujedno prijetnja drugim dobavljačima, poput Intela i Nvidije te je u skladu s nastojanjima drugih velikih kompanija, poput Applea, Amazona i Microsofta koje žele imati vlastita procesorska rješenja za barem dio njihovih potreba.