Google objavio kako je uspješno izradio eksperimentalno kvantno računalo koje je 100 millijuna puta brže od PC-a

Google objavio kako je uspješno izradio eksperimentalno kvantno računalo koje je 100 millijuna puta brže od PC-a
Fotolia

Kvantna računala novi su korak prema naprijed. Zvuči uistinu kao znanstvena fantastika, ali taj naziv koristi se za super računala koja bi kroz koju godinu trebala biti nešto potpuno uobičajeno na policama trgovina i u našim domovima, a sad kad se navodi da ih Google želi proizvoditi situacija djeluje bliže nego ikad.

Objavili su u kompaniji da je njihovo superračunalo D-Wave X2 na testiranjima zabilježilo uspjeh i pokazalo brzinu stotinu milijuna puta veću od one koju imaju tradiocionalna desktop računala! Ipak, svega ovoga ne bi bilo bez znanstvenika iz Australije, koji su napravili najznačajniji pomak u listopadu ove godine i potaknuli druge na napredak, pa tako i Google.

Naime, na sveučilištu New South Wales u Sydneyju uspjeli su napraviti pomak zahvaljujući inteligentnim mikroprocesorima. Jer, osnovno načelo kvantnog računanja jest to da se kvantna svojstva čestica mogu koristiti za predstavljanje i strukturiranje podataka te da kvantni mehanizmi mogu biti iskorišteni za izvođenje operacija nad tim podacima.

Kvantna su računala različita od ostalih računala kao što su DNK računala i tradicionalna računala zasnovana na tranzistorima, iako su ulimativno i svi tranzistori zasnovani na kvantnomehaničkim efektima. Neke računarske arhitekture kao što su optička računala koje mogu koristiti klasičnu superpoziciju elektromagnetskih valova, ali bez specifičnih kvantnomehaničkih resursa kao što je povezanost, ne dijele potencijal za računskim ubrzavanjima kvantnih računala.

Kod klasičnih računala postoje dva stanja - 0 ili 1. Kvantna računala mogu napraviti to da se nađu u oba stanja odjednom, a to se zove "qubits" i nitko do tima australskih znanstvenika koje vodi Andrew Dzurak to nisu uspjeli. Također, kod klasičnh računala podaci se mogu šifrirati u "gornjem" ili "donjem" smjeru, a kvantna računala to mogu u svim smjerovima, što znatno ubrzava procese.