ENT bilježi iznimno snažan rast dobiti, ali i manje prihode u prvom kvartalu 2018. godine

ENT bilježi iznimno snažan rast dobiti, ali i manje prihode u prvom kvartalu 2018. godine
Dražen Tomić / Tomich Productions

Prihodi od prodaje Ericsson Nikole tesle u prvom ovogodišnjem kvartalu iznose 341 milijun kuna, 5,4% niži u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 17%, usluge za Ericsson 69,7% (od toga 12,3% udjela imaju usluge upravljanja u Hrvatskoj), dok ostala izvozna tržišta sudjeluju s 13,3%.

Prodaja u segmentu Mreža iznosi 203,4 milijuna kuna uz rast u odnosu na 175,5 milijuna kuna u odnosu na godinu dana ranije. Bruto dobit iznosi 60,4 milijuna kuna, što je 13,7% više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Bruto marža bilježi porast na 17,7% uz rast od 3 postotna poena u odnosu na prvi kvartal 2017. godine.

Dobit prije oporezivanja veća je 56,8% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznosi 41 milijun kuna (1. tromjesečje 2017.: 26,2 milijuna kuna).

U prvom tromjesečju nije bilo poreznih poticaja za istraživanje i razvoj  jer Zakon o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte još nije stupio na snagu. Sukladno tome, obračunata je obveza poreza na dobit od 10,7 milijuna kuna (1. tromjesečje 2017.: 6,2 milijuna kuna).

Neto dobit veća je 52% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznosi 30,3 milijuna kuna u odnosu na ostvarenih 19,9 milijuna kuna u prvom kvartalu prošle godine.

„Ericsson Nikola Tesla Grupa u prvom tromjesečju 2018. godine ostvarila je prihode od prodaje u iznosu od 341 milijun kuna, 5,4% manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Sukladno očekivanjima, usluge za Ericsson bilježe kontinuirani rast prihoda prvenstveno zahvaljujući širenju odgovornosti u našem istraživačko-razvojnom centru i drugim centrima kompetencija. U prvom tromjesečju zaposlili smo 73 nova stručnjaka te je Ericsson Nikola Tesla Grupa na kraju tromjesečja imala ukupno 3088 zaposlenika. Na događanju „Usmjereni na budućnost“ objavili smo dobivanje novih odgovornosti u području razvoja pete generacije mobilnih komunikacija, što će rezultirati proširenjem istraživačko-razvojnih aktivnosti u Osijek uz postojeće lokacije u Zagrebu i Splitu. Riječ je o investiciji koja će omogućiti zapošljavanje većeg broja stručnjaka, a aktivnosti na novoj lokaciji, sa svim svojim pozitivnim utjecajem, doprinijeti će gospodarskom i tehnološkom razvoju Slavonije. U kompanijskom R&D centru, koji je s 1300 zaposlenih najveći takav centar u Hrvatskoj, već se kreiraju napredna rješenja za potrebe kupaca širom svijeta pa će nove aktivnosti dodatno ojačati našu poziciju u Ericssonu i na ostalim tržištima. Nadalje, na ovom događanju, po prvi put u Hrvatskoj uživo su demonstrirane mogućnosti koje donosi 5G. Upravo razvoj novih rješenja, proizvoda i usluga temeljenih na 5G tehnologiji omogućit će nove poslovne modele našim partnerima, operatorima i drugim industrijama te ujedno stvoriti prilike za kreiranje novih radnih mjesta. Ulaskom u novi tehnološki ciklus potrebne su i značajne dodatne investicije kompanije“, ističe predsjednica kompanije Gordana Kovačević.

Unatoč manjim prihodima od prodaje na domaćem tržištu, tijekom prvog tromjesečja potpisali su nekoliko strateških ugovora, čime su ojačali  tržišnu poziciju i stvorili preduvjete za bolje pozicioniranje u sljedećim razdobljima. „S Hrvatskim Telekomom ugovorili smo dodatnu modernizaciju mobilne mreže najnovijim Ericssonovim rješenjima za mobilne mreže. S Vipnetom nastavljamo suradnju na realizaciji višegodišnjeg okvirnog ugovora koji obuhvaća modernizaciju i proširenja radijske pristupne mreže.            S Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske potpisali smo ugovor vezan uz niz rješenja koja će osigurati efikasnije upravljanje zdravstvenim sustavom. Na izvoznim tržištima spor ekonomski razvoj i regulatorno okruženje utječu na razinu i dinamiku ulaganja operatora. U tijeku su marketinško-prodajne aktivnosti na nekoliko projekata u telekom segmentu i segmentu Industrije i društva“, pojašnjava Gordana Kovačević.

Gotovo svi ključni pokazatelji poslovanja bilježe pozitivna kretanja u usporedbi s prvim tromjesečjem prethodne godine. Daljnjim usmjerenjem na poboljšanje operativne izvrsnosti ostvarili smo uštede, a to je rezultiralo poboljšanjem marži i smanjenjem operativnih troškova.

Bruto marža bilježi porast na 17,7%. Operativna dobit bilježi porast od 45,1% kao rezultat porasta bruto marže i manjih prodajnih i administrativnih troškova te iznosi 42,4 milijuna kuna. Neto dobit porasla je 52% i iznosi 30,3 milijuna kuna. Kraj tromjesečja zaključili smo sa zdravom bilancom i udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 34,7%. Učinkovitost obrtnog kapitala mjerena u danima vezivanja obrtnih sredstava iznosi 27 dana. Ostvaren je pozitivan novčani tok iz poslovnih aktivnosti kao rezultat proaktivne naplate potraživanja od kupaca. Ukupna novčana sredstva uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu krajem tromjesečja iznose 239,6 milijuna kuna.

Na Mobile World Congressu (MWC) u Barceloni Ericsson je predstavio novosti i potencijal za poslovni rast koji omogućuju inovacije u području 5G, IoT i digitalnog poslovanja. Jedna od demonstracija iz Innovate together područja bila je demonstracija sustava inteligentne pomoći u brizi za starije osobe razvijenog u Ericsson Garage Croatia. Radi se o sustavu, pod nazivom “Intelligent Care Assistance“, koji korištenjem naprednih algoritama za strojno učenje, a na temelju podataka prikupljenih s jednostavnih senzora, može detektirati obrasce navika starijih osoba.

„Kompanija nastavlja jačati partnersku suradnju sa sveučilištima, start-up zajednicom i drugim znanstveno-istraživačkim institucijama kroz realizaciju zajedničkih projekata od kojih su neki financirani od strane EU. Tijekom prvog tromjesečja ove godine završeni su projekti: Osiguranje optimalne zdravstvene skrbi za osobe s problemima mentalnog zdravlja, Razvoj i implementacija IT sustava za nadzor Zakona o općem upravnom postupku (ZUP) te prva faza projekta WaterQ. Nova studija Europske komisije analizirala je utjecaj ICT razvojno-istraživačkih projekata vezanih uz aktivnu i zdravu starost, a financiranih od strane EU. Čak tri projekta (Carewell, eWALL, UNIVERSAAL), u kreiranju kojih je značajno sudjelovala naša kompanija, uvrštena su među 25 najutjecajnijih projekata u posljednjih 11 godina. Projekt Carewell omogućuje višeslojnu integraciju za pacijente sa složenim potrebama, eWALL donosi inovativno kućno okruženje, a UNIVERSAAL podupire otvorenu platformu za tzv. Ambient Assisted Living. U skladu s našom strategijom, efikasnim provođenjem transformacijskih programa nastavljamo jačati poziciju u bitnim područjima: 4G/5G, sustavi za operativnu i poslovnu podršku te digitalnu transformaciju, usluge upravljanja te internet stvari (IoT). Na internom Ericssonovu tržištu cilj nam je zadržati postojeće i proširiti odgovornosti te održati visoku kvalitetu isporučenih usluga.  Sasvim je sigurno da će ekonomska neizvjesnost i poslovni izazovi obilježiti cijelu godinu. Stoga, stalna prilagodba tehnološkim i tržišnim uvjetima, odgovorno upravljanje rizicima te optimalno korištenje svih resursa ostaje u središtu naše pozornosti“, ističe Gordana Kovačević.

Na domaćem tržištu prihodi od prodaje iznose 57,9 milijuna kuna i manji su 34,1% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Sa strateškim partnerom Vipnetom nastavljena je suradnja na realizaciji višegodišnjeg okvirnog ugovora koji obuhvaća modernizaciju i proširenja radijske pristupne mreže koristeći najnovije tehnologije iz bogatog Ericssonovog portfelja. Nastavljena je i suradnja u područjima transportne telekom mreže i jezgrene mreže što doprinosi povećanoj kvaliteti i novim uslugama za krajnje korisnike. Kontinuirano se provode testiranja novih funkcionalnosti u različitim područjima pri čemu su demonstrirane brzine od 750 Mbit/s u radijsko pristupnoj mreži koju već danas podržava više od 10 posto dostupnih mobilnih uređaja.

S Hrvatskim Telekomom ugovorena je dodatna modernizacija mobilne mreže, koja će omogućiti još bolju  pokrivenost, veće brzine i kapacitet mreže te, sukladno tome, bolji korisnički doživljaj. Ugovorena podrška će uključiti najnovija Ericssonova rješenja vezana uz mobilne mreže. Nastavljena je poslovna suradnja u segmentu modernizacije nepokretne telekomunikacijske mreže i isporuka usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture.

Tijekom prvog tromjesečja, mobilnom operatoru Tele2, povećali smo kapacitete govorne jezgrene mreže, nastavili raditi na proširenju mikrovalne transportne mreže te pružati usluge podrške za govornu jezgrenu mrežu.

Na području ICT rješenja za Industriju i društvo s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske potpisan je ugovor o isporuci rješenja za efikasnije upravljanje zdravstvenim sustavom. Uspješno je završen i projekt pametnog parkiranja u Splitu.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje iznose 45,4 milijuna kuna i manji su 9,7% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Na tržištima Jugoistočne Europe (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) prihodi od prodaje iznose 24 milijuna kuna, što je porast od 20,5% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Nastavljena je suradnja s operatorima u području održavanja i modernizacije fiksnih i mobilnih mreža.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje iznose 21,5 milijuna kuna, što je 29,4% niže u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Prodaja u prvom tromjesečju u skladu je s planovima. U sljedećem razdoblju očekujemo povećanje tržišnog udjela u LTE segmentu u Bjelorusiji. Nastavljene su i marketinško-prodajne aktivnosti s postojećim i novim kupcima u telekom segmentu i segmentu e-zdravstva.

Na Ericssonovom tržištu ostvareno je 237,6 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 7% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Doprinos kompanije Ericsson Nikola Tesla Servisi d.o.o., kompanije kćeri Ericssona Nikole Tesle d.d., prihodima u ovom tržišnom segmentu iznosi 42 milijuna kuna (1. tromjesečje 2017.: 38,5 milijuna kuna).

U Centru za istraživanje i razvoj (R&D) Ericssona Nikole Tesle u tijeku je projekt širenja odgovornosti za razvoj pete generacije mrežnih sustava u područjima radio mreže i razvoja upravljanja podacima. Poslovi unutar ostalih razvojnih jedinica odvijaju se u skladu s planom i fokusirani su na razvoj virtualizacije mrežnih funkcija s ciljem omogućavanja novih rješenja na platformi oblaka.

Jedinica za razvoj usluga u fiksnim mrežama definirala je nove razvojne planove, koji ukazuju na kontinuitet poslovanja u ovom području. Krajem prvog tromjesečja na sastanku operativnog poslovodnog tijela, na kojem su bili i predstavnici svih jedinica s kojima surađujemo u korporaciji Ericsson, naš R&D centar je prepoznat po inovativnoj organizacijskoj kulturi te je ponovno dobio visoke ocjene za kvalitetu i efikasnost rada. Pri tom je iskazana mogućnost daljnjeg proširenja odgovornosti.

Tehnološki inkubator Ericsson Garage Croatia usmjeren je na marketing i komercijalizaciju rješenja iz područja analitike, IoT, Virtual reality/Augmented Reality, strojnog učenja i dr. Osim na MWC-u, projekti rađeni u Ericsson Garage Croatia prezentirani su našim kupcima i partnerima na događanju „Taste of Barcelona“. Kvaliteta projekata je prepoznata i globalno te smo dobili pozive iz korporacije Ericsson da ih prezentiramo na sličnim događanjima organiziranima za kupce.

Stručnjaci Centra za usluge i rješenja za mreže i medije radili su na projektima za potrebe brojnih kupaca širom svijeta od kojih izdvajamo: LGI Grupa, MTN Južnoafrička Republika, Orange Grupa, Swisscom Švicarska, Telekom Austria Grupa (TAG), Vodafone Nizozemska. Radi se o složenim poslovima stručne analize, kreiranja novih inovativnih rješenja, optimizacije i nadogradnje postojećih mreža te konzultantskim uslugama. Nastavljen je rad na razvoju i implementaciji softverskih alata za upravljanje i optimizaciju mobilnih mreža.

Stručnjaci Centra za usluge i rješenja iz područja digitalnih servisa radili su na raznim projektima za potrebe kupaca, kao što su: A1 Slovenija, British Telecom Ujedinjeno Kraljevstvo, KDDI Japan, Maktel Makedonija, MTel Bugarska, Ogero Libanon, Orange Belgija, Post Luksemburg, Swisscom Švicarska, Telekom Austria Grupa (TAG), Telekom Srbija, TIM Italija, T-Mobile Češka, Telefonica u Kolumbiji, Njemačkoj, Nizozemskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, Telestra Australija, Veon Rusija, Vodafone Nizozemska, Wind3 Italija i Wind Grčka. Riječ je o poslovima vezanim uz projektiranje, mrežne aplikacije, infrastrukturu za oblak i digitalne poslovne sustave.

Ericsson Nikola Tesla Servisi uspješno su realizirali usluge nadzora, održavanja i izgradnje telekomunikacijske mreže Hrvatskog Telekoma. Svi projektni ciljevi u spomenutom razdoblju su dostignuti ili premašeni pružajući na taj način dodanu vrijednost strateškom kupcu kao i krajnjim korisnicima njegovih telekomunikacijskih usluga.