DRŽAVNI OBLAK: Kreće objedinjavanje IT infrastrukture

DRŽAVNI OBLAK: Kreće objedinjavanje IT infrastrukture
Fotolia

Odluka vlade, koja je pomalo štura i vjerojatno razumljiva samo onima koji su je pisali govori o tome kako će sav IT sektor države prijeći u oblak, da dobro ste pročitali u računarstvo u oblaku, potvrdio je jedan visokopozicionirani izvor u same vlade koji ističe kako se o tome razgovarali na koordinacijama.

U odluci Vlade stoji da sukladno aktivnostima Projektnog plana provedbe dugoročnih reformskih mjera fiskalne konsolidacije za razdoblje 2014.-2016. u vezi s mjerom 1. Integracija pratećih službi te zaključcima Radne skupine za koordinaciju i praćenje provedbe reformskih i drugih mjera fiskalne konsolidacije za razdoblje 2014. - 2016., zadužuje se Ministarstvo uprave da, u suradnji s Resornom radnom skupinom za provedbu mjere 1. Integracija pratećih službi, izradi prijedlog poslovnog plana osnivanja Shared Service Centra na načelima Shared Service modela (integracije IT sustava).

Na osnovu odluke plan je preuzeti obvezu objedinjavanja informacijske infrastrukture te uspostave SaaS (Software as a Service), IaaS (Infrastructure as a Service) i PaaS (Platform as a Service) sustava za potrebe državne uprave na načelima Shared Service modela (integracije IT sustava).

Kako je prema podacima IDC-a država i dalje najveći nabavljač IT rješenja jasno je kako bi ova odluka mogla izazvati i potrese na domaćem tržištu jer to znači da bi neki definitivno mogli izgubiti dio svojih postojećih ustaljenih poslova.

Prema analizi javne nabave koju je je za 2012. proveo Briefing, jer još ne postoji za 2013. godinu pokazalo se kako javna poduzeća i državne institucije su na nabavu IT opreme i usluga potrošile čak 16 posto više novca nego 2011. godine i dosegnut je iznos od 789,6  milijuna kuna, Vodećih pet dobavljača su IBM, King ICT, ENT, Končar Inženjering za energetiku i transport, te Combis u 2012. godini.

Radi se o najvećem iznosu godišnje potrošnje u protekle četiri krizne godine, a za IT sektor je posebno značajno što pad poslovanja s državom od šest posto ostvaren 2011. nije prerastao u trend. Kad se uključi i vrijednost ugovora prema okvirnim sporazumima s isporukom u razdoblju duljem od godinu dana, IT sektor je lani ukupno ugovorio vrijednost isporuka od 1,014 milijardi kuna, prema podacima iz Elektroničkog oglasnika javne nabave.

 

Kako je država nabavljala u 2012. pogledajte ovdje.