CES 2018: Boscheva rješenja za pametne gradove

CES 2018: Boscheva rješenja za pametne gradove
Bosch

Njemačka tvrtka Bosch na ovogodišnjem CES-u predstavlja svoja nova rješenja za pametne gradove. Ona obuhvaćaju rješenja od nove kompaktne jedinice koja mjeri i analizira kvalitetu zraka u stvarnom vremenu, preko sustava koji digitalno nadzire vodostaje rijeka i izdaje rano upozorenje na opasnost od poplave, sve do potpuno automatizirane usluge za pronalaženje parkirnih mjesta.

Bosch radi na opremanju gradova i četvrti za budućnost nudeći pametnu mobilnost, bolju kvalitetu zraka, više praktičnosti, veću sigurnost i mnogo novih usluga. Ukratko, kažu, cilj im je postići znatno bolju kvalitetu života u gradovima i četvrtima. Tvrtka trenutačno sudjeluje u 14 opsežnih projekata pametnih gradova na mjestima kao što su San Francisco, Singapur, Tianjin, Berlin i Stuttgart. U protekle dvije godine udvostručili su prodaju iz projekata koji obuhvaćaju više domena na gotovo milijardu eura, a ta će brojka i dalje rasti.

Na sajmu CES Bosch predstavlja novo rješenje razvijeno u suradnji s tvrtkom Intel - sustav za nadzor mikroklime Climo. On mjeri i analizira 12 parametara važnih za kvalitetu zraka, uključujući ugljikov dioksid, dušikov oksid, temperaturu i relativnu vlažnost. Uređaj je sto puta manji i deset puta jeftiniji od uobičajenih sustava. Njihov novi sustav za nadzor poplava u stvarnom vremenu nadzire vodostaj rijeka i drugih vodenih površina u blizini gradova te izdaje upozorenje o nadolazećoj poplavi.

Bosch u suradnji s tvrtkom Daimler predstavlja i novu uslugu automatiziranog parkiranja. Automobili u parkiranoj garaži muzeja Mercedes-Benz u Stuttgartu sami će tražiti parkirna mjesta i sami se pakirati, bez pomoći vozača. Time se uklanja stres i učinkovitije iskorištava prostor za parkiranje, budući da se na istoj površini može smjestiti do 20 posto više vozila. Čimbenik koji potpuno automatizirano parkiranje pretvara u stvarnost je infrastruktura pametne parkirne garaže koja se povezuje sa softverom u vozilu.

Njemačka tvrtka ima i brojna rješenja za pametno upravljanje energijom koja mogu smanjiti potrošnju električne energije. Jedno od njih je istosmjerna mikromreža, koja se može upotrebljavati za opskrbu velikih zgrada ili kompleksa zgrada električnom energijom. Budući da se mikromreže uglavnom napajaju iz obnovljivih izvora energije, one su posebno povoljne za okoliš. Istosmjerne mikromreže troše do 10 posto manje energije od uobičajenih elektrana. Još jedna velika prednost je samodostatnost, što ih čini pouzdanim izvorima kada nestanak struje uzrokovan vremenskim uvjetima ili sigurnosnim čimbenicima utječe na veću mrežu.