CeBIT 2015 INTERVJU: Partnerski odnos preduvjet za dobar internetski dućan

CeBIT 2015 INTERVJU: Partnerski odnos preduvjet za dobar internetski dućan
Dražen Tomić

O predstavljanju tvrtke Inchoo na CeBIT-u 2015. razgovarali smo s Vesnom Mijatović koja ističe kako je partnerski odnos vrlo važan, te da je sam dolazak na sajam za njih jedno sasvim novo iskustvo i dobra prilika jer čak 95 posto svojih prihoda ostvaruju u inozemstvu tj. u izvozu.

Prema njezinim riječima Magento se pokazao kao odlična softverska platforma, ali pritom naglašava da online trgovine nisu priča koja jednom kada se inicijalni projekt završi prestaje već je to rad koji traje i traje jer su stalno potrebne prilagodbe kako bi se ostalo na vrhu.

Koje su to ključne prednosti koje Inchoo izdvajaju na tržištu i može li to donijeti jaši iskorak na strana tržišta uz pomoć sajmova poput CeBIT-a?

Prvenstveno stručnost i kvaliteta. Inchoo je već sada prvenstveno orijentiran na strana tržišta jer preko 95 posto prihoda ostvarujemo izvozom. U ovoj smo se poziciji našli prvenstveno radi kvalitetnog odabira niše u samom startu, prije skoro sedam godina, kada smo odlučili nuditi izradu rješenja za online trgovinu korištenjem Magenta kao softverske platforme. Dijeljenje znanja o radu s Magentom putem našeg bloga i stvaranje branda unutar široke i snažne zajednice Magento programera i korisnika ovoga softvera, te stalno ulaganje u zaposlenike koji su redom nositelji i službenih certifikata u svojim područjima pokazali su se kao dobitna kombinacija. Naši su zaposlenici predavači na svjetskim konferencijama o Magentu, a naš portfolio projekata pomaže u privlačenju novih klijenata. CeBIT je jedno novo zanimljivo iskustvo za nas, no za naše su poslovanje i dodatni iskorak prema potencijalnim klijentima ipak bitniji nešto fokusiraniji sajmovi i konferencije.

Kako Inchoo može pomoći kupcima svojih rješenja da zaista i ostvare planirani uspjeh kada govorimo o web dućanima?

Uz početni naglasak na tehničko znanje i izvrsnost, u posljednje smo dvije godine veliki naglasak stavili upravo na širenje palete usluga koje nudimo svojim klijentima, tako da ih danas možemo kvalitetno podržati i voditi u cijelom procesu planiranja, izrade, praćenja i unaprjeđivanja rezultata njihovih online trgovina. Imamo zasebne timove koji su fokusirani na dizajn korisničkog sučelja, custom programiranje i integracije s različitim poslovnim sustavima te SEO i optimizaciju konverzija. Budući da je online trgovina uvijek "work in progress", našim klijentima pomažemo u kvalitetnom praćenju i dubinskoj analizi svih ključnih pokazatelja kako bismo im olakšali donošenje odluka o sljedećim koracima, a nerijetko i sami predlažemo određene izmjene ili uvođenje novih detalja za koje vjerujemo da će unaprijediti određene procese i, u konačnici, pomoći pri ostvarenju poslovnih ciljeva.

Koje su danas osnovne i ključne potrebe kompanija kada govorimo o web dućanima?

Web dućani (trgovine) imaju različite potrebe i potencijalne zapreke ovisno o tržištima na kojima se nalaze i na kojima žele prodavati. Ono što je svima zajedničko je potreba za razumijevanjem navika, potreba i želja njihovih kupaca. Pred online trgovcima nalazi se skoro zaglušujuća buka koju stvaraju različiti servisi koji bi trebali automatizirati procese ili pomoći pri postavljanju i provedbi ciljeva te analizi i unaprjeđenju ostvarenih rezultata. Upravo zbog toga ključna je potreba većine kompanija ista i vrlo jednostavna na prvi pogled - pronaći kvalitetnog partnera kojemu mogu vjerovati. Taj partnerski odnos zaista nije lako ostvariti i potrebno je dosta truda, energije i povjerenja s obje strane, no kad se takav odnos uspostavi, rezultati nikad ne izostaju.