CeBIT 2015 INTERVJU: Fiskalizacija na hrvatski način

CeBIT 2015 INTERVJU: Fiskalizacija na hrvatski način
Dražen Tomić

Potencijal prodaje fiskalnih rješenja u inozemstvu velik je, a to dokazuje i dolazak tvrtke Infosit na CeBIT 2015 u Hannover, a kako nam ističe Goran Mrvoš iz Infosita veliko zanimanje imali su i za njihovu aplikaciju namijenjenu turističkoj industriji.

Kakva su očekivanja i s čime se predstavljate na svjetskom tržištu?

Očekujemo susresti potencijalne partnere sa kojima možemo realizirati projekte na europskom tržištu, a možda i šire. Fokusirali smo se na dva rješenja. Prvo je naš sustav za upravljanje destinacijom, koji je prvenstveno namijenjen turističkoj industriji - hotelskim lancima, agencijama ili organizacijama, koje žele povećati udio direktnih gostiju putem Interneta i govornog kanala. Drugo rješenje je FiskalPhone, mobilna blagajna bazirana na Android platformi sa kojom osim u Hrvatskoj, u kojoj se dokazali kao konkurentno rješenje, već nastupamo i na tržištu Slovenije.

Što Infosit nudi danas na tržištu i što korisnici najviše očekuju u tome segmentu?

Infosit nudi golemo iskustvo u implementaciji DMS sustava, prvenstveno u turističkom segmentu, gdje osim vlastitih rješenja integriramo i rješenja partnerskih tvrtki, a koja su bitna za uspjeh projekta. Zbog toga nas korisnici gledaju kao točku kontakta koja im omogućuje da se fokusiraju na poslovne izazove prepuštajući nama implementaciju IT sustava u skladu sa njihovim poslovnim zahtjevima. Očekivanja u tom segmentu rastu, pa se sve više radi na integracijama raznih modernih rješenja koja mogu pomoći da kompanije ostvare bolje poslovne rezultate.

S druge strane, nakon što smo dosegli milijun instalacija naše besplatne aplikacije Worldscope, dobili direktnu pomoć u edukaciji i savjetima od Google-a, stečeno znanje pretočili smo u FiskalPhone koji kontinuirano razvijamo kao bi ostvarili potrebe svakog pojedinog tržišta kao i očekivanja sadašnjih i novih korisnika. Pritom prvenstveno mislim na jednostavno korištenje aplikacije i nepostojanje potrebe za posebnom edukacijom, što uz sigurnost i pouzdanost rješenja i danas čini osnovne karakteristike FiskalPhone-a.

Kakva su dosadašnja iskustva s CeBIT-om te da li se isplati doći na jedan ovakav sajam?

Iskustva su vrlo pozitivna. Nakon dva dana, mogu reći da sam samo 30 minuta potrošio uludo na sastanku na koji sam pozvan ali se partner nije pridržavao teme. Priznajem da mi je iskustvo stečeno na CeBIT-u u Istambulu pomoglo da se bolje pripremim i fokusiram. U Infositu smo diskutirali da je bitno shvatiti ovakva događanja kao „izložbe“ a ne „sajmove“ jer ne možemo očekivati da će se ostvariti neka direktna prodaja, već prisutnošću i djelovanjem otvaramo prilike za realizaciju nekog projekata u budućnosti. Što više kontakata ostvarimo sa dobro pripremljenim popisom potencijalnih partnera, to je veća šansa da će se iz tih kontakata nešto i realizirati. Osobno mi je ključno da na sastanku sa partnerom jasno definiramo aktivnosti koje treba poduzeti svaka od strana, sa jasnim rokovima i očekivanjima, kako bi se zadržao momentom sa sastanka i potencijal suradnje što skorije jasno definirao, čime se tek se time ostvari temeljni uvjeti za neki projekt.

Dosadašnja praksa je pokazala da se nakon ovakvog nastupa konkretni projekti mogu očekivati unutar godine dana, no osim njih, bitan je i efekt indirektnog dolaska do novih kontakata i projekta putem ljudi koje smo upoznali tijekom događanja, a koji su svoje iskustvo prepričavali svojim kontaktima i time proširili priču o nama.