Black Duck Software i North Bridge napravili su zanimljivo istraživanje jer su željeli otkriti koliko se u poslovnom svijetu koristi softver otvorenog tipa te su došli do zanimljivog saznanja. U svijetu biznisa sa čak 78 posto prevladavaju softveri otovrenog tipa (OSS)!
Samo, uzbuđenje ipak treba splasnuti jer niti polovica onih koji se koristi otvorenim softverom ne upravlja njime na odgovarajući način. Ne misli se tu na korištenje kao takvo nego na njegovo održavanje. Nekako su korisnici postavili stvari na način da će se nešto besplatno i otvoreno brinuti samo o sebi i da nije vrijedno truda trošiti resurse na to "jer ionako se ne plaća". To je jako loš načina postavljanja stvari i Black Duck Software i North Bridge na to su posebno upozorili.
- Ako kompanije žele izvući iz softvera otvorenog tipa najviše što mogu onda moraju početi brinuti o tom softveru na odgovarajući način. Trenutna situacija je jako zabrinjavajuća jer održavanje i nadgledanje je na niskim razinama pa se iz korištenja tog softvera izvlače mogućnosti daleko ispod maksimuma - rekao je prvi čovjek Black Duck Softwarea Lou Shipley.
Iako je od 2010. godine zabilježen rast od 36 posto po pitanju korištenja OSS-a, iako 93 posto kompanija tvrdi da su povećali korištenje OSS-a u odnosu na prethodnu godinu, iako ih 64 posto sudjeluje u projektima OSS-a (povećanje od 14 posto u odnosu na 2014.) i iako čak 66 posto ispitanih tvrdi da im je OSS prvotni izbor, svejedno sve to ne zadovoljava.
Jer, 55 posto ispitanih tvrdi da nemaju formalnu politiku korištenja OSS, a samo 27 posto ima formalnu politiku vezanu uz zaposlenike koji brinu o OSS. Istovremeno, samo 16 posto ih štiti svoj OSS kodovima koji su automatizirani, a samo 42 posto održava komponente OSS-a. Njih 50 posto ne zna ništa o ranjivosti OSS-a i nisu se pokušali educirati o tome, a samo 17 posto ih planira nadgledati sustav kako ne bi bili u većoj opasnosti od mogućih cyber napada.
Sve to skupa rastužuje jer dok su se kompanije odlučile u velikoj većini za OSS, istovremeno su odustali od njihova nadgledanja i bilo kakvih ulaganja u održavanje. Navikli su da kad bi u prošlosti platili usluge koje netko kao Microsoft nudi, imali bi u toj cijeni i nadgledanje sustava, kao i održavanje ili zaštitu. Čim su okrenuli leđa plaćanju softvera, okrenuli su leđa svemu i još uvijek ne mogu shvatiti da to ne može ići tako te će im dugoročno itekako štetiti.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.