Zašto bi IPO Alibabe mogao biti velika stvar za tehnološku industriju

Zašto bi IPO Alibabe mogao biti velika stvar za tehnološku industriju
Fotolia

Kineski internetski portal za prodaju Alibaba, registrirat će poslovanje u Sjedinjenim Američkim Državama i ovog ljeta čak izaći na burzu, zbog čega su u popriličnoj panici Amazon i Ebay, što i ne čudi jer je prošle godine Alibaba ostvarila transkacija u visini od čak 240 milijardi dolara - štp je više nego eBay i Amazon zajedno!

Kompanija koju je 1999. osnovao bivši nastavnik engleskog Jack Ma, dugo je držala u tajnosti plan izlaska na burzu, ali sve su radili planirano, što prepoznaju analitičari, koji procjenjuju vrijednost ove grupacije na 120 do 180 milijardi dolara. Na svojim platformama grupa nudi samo robu "trećih lica" preko portala Taobao (s kineskog su tržišta "izgurali eBay) i za razliku od eBayja ili Amazona, ni prodavač ni kupac ne plaćaju troškove usluge jer se Alibaba u potpunosti financira prihodima od oglašavanja, ali i zato što ne distribuiraju kupljenu robu sami, samo su posrednici.

Što se tiče izlaska na burzu, vjeruje se da će njihova prva javna ponuda (IPO) mogla ostvariti oko 15 milijardi dolara prihoda kompaniji, samo milijardu manje no što je uspio Facebook u 2012. Burzu u New Yorku su izabrali za svoj izlazak na tržište zato što ona u Hong Kongu ima previše restrikcija po pitanju ponude dionica.

Bit će i više nego zanimljivo na koji način misle odgovoriti eBay i posebno Amazon koji je u prvom kvartalu ove godine ostvario minus od 40 milijuna dolara. Zasad se ne oglašavaju na ovu temu, kao da misle kako će ignoriranjem postići da Alibaba nestane. No Alibaba grupacija raste posljednjih 15 godina, nalaze se u poslovnoj provinciji Hangzhou i 2005. su napravili ključni iskorak.

Naime, Yahoo! je prepoznao potencijal Alibabe te su sklopili partnerstvo i zajedno osnovali kinesku verziju te popularne tražilice. U ponudu su postavili sve što Yahoo! nudi i inače - e-mail, portal s vijestima i tražilicu. No to je samo djelić onoga što sadri Alibaba. Imaju svoju verziju PayPala (samo bez ikakvih plaćanja troškova) pod nazivom Alipay, spomenuti Taobao, portal Tmall namijenjen za interakciju korisnika, šoping portal Juhuasuan i aplikaciju za instant razmjenjivanje poruka - Laiwang. Uz to, postoji i još cijeli niz manjih stavki, koje čine grupaciju vrijednu i do 180 milijardi dolara.

Dokaz je to da Kina u svim segmentima preuzima primat na tržištu i da Zapad mora hvatati korak. Jer, tko bi donedavno uopće mogao vjerovati da eBay, PayPal i Amazon mogu biti u podređenom položaju na "svom" tržištu?